W ostatni piątek byliśmy na ognisku. Przyjechały tam panie animatorki i były zabawy z chustą oraz tatuaże. Później bańki mydlane i wata cukrowa. Ogólnie było super. Były kiełbaski, a mamy upiekły ciasta. Kręciliśmy się na karuzeli. A wszystko to odbyło się na „Przystanku Zachód”. Takie rzeczy mogłyby się dziać częściej.
W zeszłym tygodniu w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Piżamy. Klasy i osoby, które chciały wziąć udział w zabawie zaproponowanej przez Samorząd Szkolny, musiały w tym dniu ubrać do szkoły swoje stroje do spania. Było wesoło i kolorowo. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w zabawie.
21 marca 2022 uczestniczyliśmy w warsztatach ceramicznych w MOK-u. Pierwszy raz pracowaliśmy z gliną – postanowiliśmy „coś” z niej ulepić. Na początku nie było łatwo, ale … okazało się, że jednak potrafimy. Każdy z nas został autorem glinianego baranka.
Jak co roku, w naszej szkole obchodzony jest Dzień Matematyki- Królowej Nauk. Został ustanowiony po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w grach i zabawach matematycznych ma na celu pokazać, że matematyka może być przyjemna i dawać radość.
W Polsce pierwsze obchody Dnia Matematyki odbyły się 12 marca 2014 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Doskonalenia i Rozwoju 4improve i wzięło w nich udział ponad 100 szkół z całej Polski. Organizatorzy zapraszają wszystkich do konkursów, quizów i zagadek matematycznych.
My również spędziliśmy ten dzień na łamigłówkach i zadaniach matematycznych. Powstały wielkie budowle złożone z różnych figur geometrycznych. Zabawy z tangramami, bingo matematyczne, doskonalenie tabliczki mnożenia, techniki dodawania i odejmowania, mierzenie, ważenie to tylko niektóre z zadań jakie czekały na naszych uczniów. Była to wspaniała okazja do zaakcentowania ogromnej roli tej dziedziny nauki w życiu człowieka.
4.02.2022 w naszej klasie mieliśmy wspaniałą zabawę. Przebraliśmy się w znane i lubiane postacie z bajek. Przy muzyce wspólnie tańczyliśmy i śpiewaliśmy. W przerwach był poczęstunek, a potem szybko wracaliśmy na parkiet. Humory wszystkim dopisywały i nieco posmutnieliśmy, gdy trzeba było kończyć zabawę. Ale za rok czeka nas kolejny bal.
Uczennice i uczniowie
Wyniki konkursu na ozdobę choinkową dla dzieci i młodzieży w ramach projektu „Jesteśmy stąd”.
Honorowy patronat nad konkursem sprawuje Prezydent Miasta Żory Waldemar Socha oraz Przewodniczący Rady Miasta Piotr Kosztyła. Organizatorami konkursu są: Żorskie Stowarzyszenie Edukacyjno-Kulturalne i Centrum Edukacji Regionalnej w Żorach. Koordynatorem konkursu jest Jadwiga Tabor, Kierownik Centrum Edukacji Regionalnej w Żorach.
Miejsca naszych wychowanków:
Kategoria klas I-III
I miejsce Miłosz Nędza kl.1b
II miejsce Zofia Kot kl.2b
II miejsce Dorota Wacławczyk kl.3b
Kategoria klas IV – VIII
I miejsce Maciej Nędza kl.7e
II miejsce Zuzanna Gliszczyńska kl. 5c
Gratulujemy zwycięzcom!
Joanna Kwiatkowska
Dnia 9.11.2021 ponownie byliśmy na zajęciach w Muzeum Miejskim. Tym razem wysłuchaliśmy „Opowieści o tym, jak zwierzęta studnię budowały”. Dowiedzieliśmy się, co spotkało pewną antylopę, która uparcie unikała wysiłku, a chciała korzystać z efektu pracy innych. Była to opowieść o wartości pracy w zespole. Następnie każdy samodzielnie wykonał proste zwierzątka (słonia i żyrafy) z rolki po papierze.
Klasa 1b
Uczniowie klasy 1c wspólne rozwiązali krzyżówki, poznali hasło – higiena oraz podstawowe zasady higieny jako najlepszy sposób ochrony przed wirusami. Uczniowie klasy 1b omawiali plakaty, kolorowali postacie wirusów. Rozmawiali jak chronić się przed zachorowaniem i prawidłowo myć ręce. Podczas zajęć w klasie 2b dzieci poznały podstawowe zasady higieny osobistej, aby zapobiec chorobom zakaźnym przenoszonym drogą kropelkową z uwzględnieniem profilaktyki koronawirusa i grypy. Podkreślano, jak ważna dla naszego zdrowia jest aktywność fizyczna i zdrowe odżywianie. W klasie 2c poruszono tematy dotyczące prawidłowej higieny rąk, omówiono podstawowe zasady postępowania w czasie wzrostu zachorowań na choroby zakaźne oraz podczas epidemii koronawirusa. Klasa 2a utrwalała zasady higieny i zdrowego stylu życia oglądając filmy edukacyjne oraz rozwiązując zadania online. Zastanawiali się nad pytaniem: Co robić, by nie zachorować. Uczniowie klasy 3a najpierw obejrzały „Bajkę o wirusie”, rozwiązali krzyżówkę z hasłem: HIGIENA. Na podstawie materiałów edukacyjnych dzieci przypomniały sobie kiedy i jak trzeba myć ręce oraz jak jeszcze można chronić się przed wirusami.
Dzieci nauczyły się piosenki „Pogoń wirusa”, a na koniec zajęć każdy zaprojektował, narysował i zakodował swojego antywirusa, czyli wirusa zwalczającego wszystkie wirusy chorobotwórcze.
Może kiedyś takiego wirusa wymyślą naprawdę w prawdziwym laboratorium…?
Wychowawcy klas I – III
Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.„Tabliczkowa wiedza” sprawdzana jest w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. Egzaminatorami są właśnie młodsi uczniowie. Tworzą oni specjalne Komisje oraz Patrole Egzaminacyjne. Zaopatrzeni są w losy i przepytują starszych kolegów oraz dorosłych. Naszym szkolnym patrolem była klasa 3b, która wędrowała po parku, rynku oraz do drugiego budynku naszej szkoły w celu realizacji hasła „Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. W tym roku mieliśmy też patrole internetowe, klasa 2b i 2c sprawdzała wiedzę matematyczną swoich rodziców poprzez spotkanie online oraz połączenie na WhatsApp. Jak pokazuje doświadczenie poprzednich edycji, taka zamiana ról jest często bardziej stresująca dla…dorosłych. Dzieci natomiast są niezwykle zmotywowane pełnieniem ważnej funkcji egzaminatora.
Uczniowie klas zaangażowali się również w dekorację pięter szkoły oraz w stworzenie gazetki promującej ten wyjątkowy dzień.
W bardzo ciekawy i nietypowy sposób mnożenie utrwalały klasy 3a– organizując konkurs na Klasowego Mistrza Tabliczki Mnożenia oraz klasy 1b, 1c, 2b, 2c, 3d wykonując bardzo kolorowe prace plastyczne, karty pracy oraz lapbook. Zapraszamy do galerii: Czytaj dalej…
Jak co roku w naszej szkole świętowaliśmy „DZIEŃ KROPKI”. Uczniowie z wielkim entuzjazmem przystąpili do zabaw z kropkami. Pomysłów na zabawy z kropką w roli głównej było bardzo wiele. Oto kilka z nich: „Kropkowa tęcza” z cukierków Skittles – 1a, zabawa plastyczna „Już to umiem”, obrazek kropce – 1d, zabawy z balonami w kropki – 1c, kropkowa tęcza – 1b, zabawy z kubeczkami- 2b, interaktywne gry z kropką – 2c, jesienne kompozycje w kołach – 3a, kolorowa kropka – 2a, kropkowe szyfrowanie wyrazów-3b. Były również zabawy z wielka kropką – kolorową chustą, matematyka w kropki i wiele innych. Jak co roku Dzień kropki był bardzo wesoły i obfitował w kreatywne i pomysłowe wytwory dzieci. Zabawa była świetna!
Nauczyciele klas 1 – 3