„Nigdzie w Żorach. Opowieść o Stefanie Zweig.”- klasy szóste z wizytą w Muzeum Miejskim
Autor: Oz@sp3 30 grudnia 2017

„Rongai,1 maja 1938

Kochany Tato, kochana Liesel!

Wczoraj przyszedł Wasz list z nasionami róż, przepisami na kapustę kiszoną i najnowszymi wiadomościami z Żor.[…]”

Tak pisał ojciec Stefanie Zweig, który przebywał z rodziną w Afryce do swoich rodziców. Ten i inne listy cytuje pisarka, której pomnik (wykonany w Afryce) został niedawno odsłonięty w naszym mieście.

Klasy szóste uczestniczące w Projekcie Edukacyjno -Artystycznym wybrały się go zobaczyć do Muzeum Miejskiego. Warsztaty pt. „Nigdzie w Żorach. Opowieść o Stefanie Zweig” poprowadził pan Tomasz Górecki na prośbę koordynatorki projektu. W trakcie wizyty w muzeum uczniowie obejrzeli film ukazujący jak mieszkańcy Nairobi wykonali pomnik autorki książki „Nigdzie w Afryce”, w której Stefanie Zweig wielokrotnie wspomina nasze miasto, z którym była związana. (Jej dziadkowie prowadzili na Rynku hotel „Pod lipami”.) Pan Górecki opowiedział zasłuchanym szóstoklasistom o wywiadzie, którego udzieliła pisarska niedługo przed śmiercią we Frankfurcie, dyrektorowi muzeum panu Lucjanowi Buchalikowi. Pokazał również nagrany fragment rozmowy, która odbyła się w mieszkaniu pisarki. Następnie zainteresowani zobaczyli fragmenty filmu, który jest adaptacją jej książki i zdobywcą Oskara w 2003 r. Prowadzący zajęcia objaśnił, że pięcioletnia Stefanie z powodu wojny i holocaustu musiała czasowo wyemigrować do Kenii. Po tej ciekawej opowieści, którą uczniowie klasy 6b poznali już na lekcjach języka polskiego, uczestnicy zajęć zostali oprowadzeni po izbie muzealnej związanej tematycznie z Afryką. Obejrzeli narzędzia, eksponaty reprezentujące sztukę afrykańską oraz barwne tkaniny wykonane w Kenii. Była to doskonała ilustracja kultury, z którą mała Stefanie miała w dzieciństwie kontakt i która zainspirowała ją do twórczości literackiej i dziennikarskiej. Na zakończenie wszyscy wyszli na zewnątrz, aby przy pomniku pisarki zrobić pamiątkowe zdjęcie, które zamieszczamy poniżej.

Jowita Chodacka-Wojtynek

Recenzja spektaklu pt. „Mały Książę’’ autorstwa Zuzi
Autor: Oz@sp3 11 czerwca 2016

W dniu 1 czerwca część naszej klasy 6B wyjechała do Teatru Muzycznego w Gliwicach na spektakl pt. „Mały Książę’’. Powieść Antoine’a de Saint-Exupéry od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem czytelników. „Mały Książę’’ to historia podróży małego chłopca w świat dorosłych. Mały Książę (Paweł Wawrzyna) to mieszkaniec asteroidy B-612. Jest to mała planeta. Jedynym wymagającym przyjacielem Małego Księcia jest róża (Wioletta Białk). W ciągu swojej podróży chłopczyk odwiedza 6 planet, na których spotyka 6 ludzi, którzy przedstawiają jakąś negatywną cechę człowieka. Króla – tyrana i despotę (Michał Musioł), Próżnego- skoncentrowanego na sobie człowieka (Sebastian Dylnicki), Pijaka- nałogowiec (Arkadiusz Dołęga), Bankiera – myśli tylko o pieniądzach (Przemysław Łamacz), Latarnika- wykonuje pracę, która jest pozbawiona sensu (Przemysław Witkowicz), Geografa- pseudonaukowca (Marcin Włosiński). Na planecie Ziemi spotyka Lisa (Wiesław Gawałek) wypowiada on bardzo ważne słowa „dobrze widzi się tylko sercem”. Podczas swojej wędrówki spotkał także Pilota (Andrzej Skorupa), który rozbił się na pustyni. Książę bardzo szybko zaprzyjaźnił się z Pilotem, któremu opowiedział całą swą historię. Mały Książę jest pewny, że chce wrócić na swoją planetę do róży. Chłopiec spotyka żmiję, która go ukąsiła.

Sceniczna adaptacja i reżyseria jest przygotowana przez Cezarego Domagałę. Autorką kostiumów i scenografii jest Małgorzata Szydłowska. Kostiumy są nowoczesne, kolorowe, fantazyjne. Najbardziej podobał mi się kostium Małego Księcia, Pilota i Latarnika.

Bardzo interesującą choreografią zajęła się Marta Domagała. Zastosowano wiele ciekawych rozwiązań np. latanie nad sceną, chodzenie na szczudłach, by jak najbardziej zaciekawić widza. Wykorzystano techniki multimedialne, które świetnie przenosiły nas w przestrzeń kosmiczną.

Światło bardzo podkreślało atmosferę w teatrze, reżyserem ich był Wacław Czarnecki. Muzyka najbardziej mnie zaciekawiła, przeniosła mnie w magiczną krainę Małego Księcia, ponieważ była grana przez orkiestrę na żywo pod kierownictwem Krystyny Krzyżnowskiej – Łobudy.

Akcja musicalu była szybka, nie brakowało w niej humoru. Świetnie i profesjonalnie przygotowana adaptacja książki.

Spektakl zainspirował mnie do przeczytania książki.

Wielkie brawa !!!

Zuzanna Kalisz 6B

Dzień Dziecka z Małym Księciem
Autor: Oz@sp3 4 czerwca 2016

DSCF1101W Dniu Dziecka część uczniów klas: IVB, IVC, VD oraz VIB wyjechała do Teatru Muzycznego w Gliwicach na spektakl pt. „Mały Książę“. Scenicznej adaptacji powieści Antoine’a de Saint-Exupéry podjęli się Cezary Domagała i Tomasz Bajerski. Mały, zagubiony chłopiec odbywa podróż przez krainę dorosłych. Przed dotarciem na Ziemię odwiedza różne planety, na których spotyka najdziwaczniejsze postacie. Dzięki nowoczesnej technologii widzowie mogli przenieść się w przestrzeń kosmiczną. Autorem projekcji video jest Dawid Kozłowski. Małgorzata Szydłowska zaprojektowała świetne kostiumy oraz scenografię. Choreografią zajęła się Marta Domagała. Autorem znakomitej muzyki jest Tomasz Bajerski. Uczniom spodobał się Mały Książę wyśmienicie kreowany przez Pawła Wawrzycznego oraz Andrzej Skorupa odtwarzający rolę Pilota. Salwy śmiechu wywoływał Pijak, w którego wcielił się Sebastian Dylnicki. Marcin Włosiński w roli Geografa oraz Mariola Wichrowska jako Asystentka Geografa wzbudzili podziw swoimi umiejętnościami poruszania się na szczudłach. Dzieciom bardzo podobał się Latarnik, którego kreował Przemysław Witkowicz. Fantastyczna piosenka oraz iście cyrkowe loty nad widownią.

Nasi uczniowie byli bardzo zadowoleni i wychodzili z teatru śpiewając piosenkę o kapeluszach, które mają duszę.

Gorąco polecamy innym uczniom obejrzenie tego naprawdę znakomitego widowiska.

A oto wypowiedzi uczniów: Czytaj dalej…

Wycieczka klasy 6b do Warszawy
Autor: Oz@sp3 4 czerwca 2016

20160511_133035W dniach od 9.05 – 11.05.2016 roku odbyła się trzydniowa wycieczka do Warszawy. Pojechała na nią cała nasza klasa i klasa 6c. Zwiedzaliśmy najciekawsze miejsca w stolicy, które przykuwają uwagę turystów.

Wyjechaliśmy o godzinie 7:00, spod budynku naszej szkoły. Jechaliśmy długo, aż w końcu ujrzeliśmy tablice z napisem: Warszawa.

Gdy wysiedliśmy z autobusu i ustawiliśmy się parami, wyruszyliśmy zwiedzać Polskie Radio, w którym usłyszałam dużo ciekawych informacji . Potem poszliśmy spotkać się z przewodnikiem miejskim. Następie wyruszyliśmy do Łazienek Królewskich. Czytaj dalej…

Recenzja filmu ,,Lodowy smok’’ autorstwa Natalii
Autor: Oz@sp3 2 czerwca 2016

Szwedzki film ,,Lodowy smok’’ powstał na podstawie książki Mikaela Engstroma i został nagrodzony nagrodą Złote Żuki za efekty specjalne przez Szwedzki Instytut Filmowy.

W swoim obrazie reżyser Martin Hogdahl pokazuje problemy i kłopoty 11-letniego Mika, dokładnie przedstawia cierpienia, jakie występują w rodzinie z problemami alkoholowymi oraz pokazuje, że alkoholizm idzie w parze z brakiem odpowiedzialności i niszczy więzi między ludźmi. W filmie nie do końca jest pokazane, co Mik przeżywa wewnątrz siebie, przez co momentami trudno jest się wczuć w oglądane sceny. Kłopoty Mika związane z uzależnionym ojcem, utratą starszego brata, przeprowadzką do cioci Leny, czy przeniesieniem go, wbrew jego woli, do rodziny zastępczej – ukazują smutną rzeczywistość życia głównego bohatera. W filmie pokazane są też dobre momenty, jak ucieczka z przyjaciółmi w podróż zbudowanym przez nich ,,lodowym smokiem’’, czy kiedy Mik zostaje właścicielem fabryki kotów.

W samym obrazie uwagę zwraca dobrej jakości scenografia, dbałość o szczegóły i precyzja, z jaką je odtworzono, choć niektóre sceny są nierealistyczne, np. scena ratowania Mika ze stawu przez wieloryba.

Ścieżka dźwiękowa filmu jest bardzo skromna, niekiedy ma się wrażenie, że jest nieodpowiednio dobrana do tego, co widzimy w danej chwili na ekranie. Brak muzyki sprawia, że film nie niesie ze sobą dużego ładunku emocjonalnego, napięcia i nie buduje odpowiedniego nastroju.

Uważam, że ,,Lodowy smok’’ to film, który powinien spełnić oczekiwania młodych widzów, ale niektórzy mogą wyjść z kina nieco znudzeni.

Moim zdaniem ,,Lodowy smok’’ to film dobry, poruszający i pokazujący trudną oraz skomplikowaną sytuację dziecka z tak zwanej patologicznej rodziny. Film może budzić w nas współczucie, może przygnębiać i zasmucać, ale przede wszystkim, nie pozwala pozostać obojętnym.

Przygotowała Natalia Łobos z klasy 6b

Warsztaty muzealne
Autor: Oz@sp3 14 marca 2016

Żorskie Muzeum Miejskie przedstawiło ofertę nowych warsztatów w oparciu o wystawę „Polskie poznanie świata”. Skorzystaliśmy z zaproszenia i klasy 4c, a następnie kl. 6b wzięły udział w bardzo ciekawych zajęciach . Uczniowie klasy 4c poznali historię polskiego podróżnika Kazimierza Nowaka i jego przygody w czasie kilkuletniej wyprawy przez Afrykę, którą odbył rowerem.

Klasa 6b poznała historię wypraw na Daleki Wschód od Marco Polo do Vasco da Gamy. Następnie uczniowie wzięli udział w zajęciach warsztatowych, w czasie których wykonywali różne zadania: plastyczne, a także rozpoznawali po zapachu przyprawy, odczytywali zaszyfrowany tekst. Największą atrakcją jednak było zwiedzanie wystawy pełnej interesujących eksponatów, w tym przejażdżka interaktywnym pociągiem.

Gra miejska
Autor: Oz@sp3 3 grudnia 2015

 

hfhg

Klasa 6b uczestniczyła w ubiegły piątek tj. 27.11.2015r. w kolejnym niezwykłym wydarzeniu kulturalnym, jakim był udział w grze miejskiej, połączony z prezentacją projektu „Szkoła Dialogu”. Do udziału w imprezie zaproszenie otrzymała redakcja naszej gazetki szkolnej (która niedawno zmieniła nazwę) „Trzy po trzy” .Młodzi redaktorzy nawiązali współpracę z Radiem Żory, w siedzibie którego gościli w zeszłym roku szkolnym (nagrywając audycję ).

Aby nie tracić okazji do tak ciekawej zabawy połączonej ze zdobywaniem wiedzy, skwapliwie skorzystaliśmy z okazji i całą klasą wybraliśmy się do Kina Na Starówce, gdzie o godzinie 10.00 rozpoczęła się ta niecodzienna impreza. W kinie (gdzie kiedyś mieściła się synagoga Żydowska) spotkaliśmy uczniów żorskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, ponieważ to głównie dla nich przeznaczona była ta gra. Po uroczystym powitaniu przez organizatorów obejrzeliśmy film nakręcony przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Miarki, który przedstawiał obiekty należące do nieistniejącej już dziś Gminy Żydowskiej, mieszczącej się kiedyś na terenie naszego miasta. Czytaj dalej…

Dnia 2 października 2015 r. klasa 6b wyjechała na niezwykłą wycieczkę
Autor: Oz@sp3 17 października 2015

Uczestnicy wyprawy mieli do zaliczenia co najmniej dwa atrakcyjne wydarzenia kulturalne. Pierwszym punktem programu był udział w festiwalu filmowym Kino Dzieci, który odbywał się m.in. w kinie studyjnym „Światowid” w Katowicach.

Kino Dzieci powstało z potrzeby stworzenia przeciwwagi dla tych produkcji, które na co dzień zajmują miejsce na kinowych ekranach. Idea festiwalu to wyświetlanie filmów, których twórcy mają umiejętność przyjmowania dziecięcej perspektywy, zapraszają wszystkich do świata dzieci, dając możliwość wspólnego spojrzenia na rzeczywistość z dziecięcej perspektywy.

Program Kina Dzieci to filmy aktorskie, animacje, pełne metraże i zestawy filmów krótkich. Charakter festiwalu tworzą przede wszystkim ciekawe fabuły, dające możliwość zanurzenia się w opowieściach o młodych bohaterach przeżywających wyjątkowe przygody, ale również wyzwania czy dylematy. To także okazja, by oglądać filmy wyjątkowe wizualnie – różnorodne animacje oraz niebanalne kino aktorskie.

Festiwal trwa również poza salami kinowymi. Rodzinne warsztaty i zabawy sprzyjają przeżywaniu wspólnie obejrzanych filmów. W ramach Kina Dzieci organizowane są spotkania z gośćmi i wydarzenia specjalne. To okazja do spędzenia wspólnie czasu z najbliższymi w weekend oraz możliwość wyjścia z uczniami w tygodniu na wyjątkową filmową lekcję. W ramach w/w festiwalu uczniowie obejrzeli film pt. ”Życie według Nino”.

„Życie według Nino” to film aktorski w reżyserii Simone van Dusseldorpa`a, scenariusz do filmu napisała Polka – Urszula Antoniak. Bohaterem filmu jest ośmioletni Nino, którego życie wywraca się do góry nogami z dnia na dzień. W nagłym wypadku ginie jego mama. Chłopiec, jego starszy brat i tata próbują odnaleźć się w pustce, którą po sobie zostawiła. Każdy z nich na swój sposób stara się zbudować na nowo swój świat. Ale trudno im się porozumieć. Dlatego powiernikiem Nino staje się królik Bobby. To z nim może szczerze rozmawiać o wszystkim. Historia opowiedziana jest z wyczuciem i dużą dozą humoru. Film porusza temat radzenia sobie z żałobą. W 2014 roku jej film „Życie według Nino” został uznany najlepszym filmem dla dzieci na festiwalu Cinekidy. Na festiwalu Kino Dzieci jury przyznało filmowi wyróżnienie za – „subtelne i przekonujące połączenie realnego i fantastycznego, które pomaga przetrwać najtrudniejsze życiowe sytuacje.” Uczniowie klasy 6b po obejrzeniu filmu otrzymali specjalne karteczki służące do głosowania w ramach festiwalu.

 

Po krótkiej przerwie na posiłek uczniowie przeszli Aleją Wojciecha Korfantego do nowo powstałego Muzeum Śląskiego na warsztaty z cyklu: Lekcje w Galerii sztuki polskiej 1800–1945. Zajęcia miały temat: Poznajemy muzeum. Uczestnicy odkryli czym jest muzeum, poznali jego funkcje i znaczenie takich terminów jak: zabytek, ekspozycja, konserwator, oryginał, replika. Każdy uczestnik wypełniał podczas zwiedzania kartę pracy. Jedną z nich prezentujemy poniżej.

Obraz (2)

Klasa 6b żegna się z ”Trójką”
Autor: Oz@sp3 29 czerwca 2015

DSC_0249Nadszedł 26 czerwiec-ostatni dzień pobytu w szkole podstawowej i dzień pożegnań. Na uroczystej akademii przygotowanej przez kolegów z klas piątych, uczniowie wyróżnieni otrzymali świadectwa a rodzice listy gratulacyjne. Potem żegnaliśmy się w klasie słodkim poczęstunkiem. I oczywiście nie obyło się bez pamiątkowych zdjęć. Nasze rozstanie ze szkołą uświetniła wizyta minister Edukacji Narodowej pani Joanny Kluzik–Rostkowskiej, z którą część klasy spotkała się na akademii o godzinie 12:00. Nasza koleżanka Marysia Huzarewicz otrzymała z rąk pani minister nagrodę za najlepszy wynik sprawdzianu szóstoklasisty. Dzisiaj mówimy „żegnaj szkoło”, za dwa miesiące powiemy „witaj nowa szkoło”.

Wszystkim absolwentom „Trójki” życzymy wspaniałych wakacji i sukcesów w dalszej karierze uczniowskiej.

Wycieczka 6b do Kotliny Kłodzkiej
Autor: Oz@sp3 25 czerwca 2015

DSC_020717 czerwca 2015 r. wyjechaliśmy na trzydniową wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej wraz z grupą koleżanek i kolegów z klas piątych. Opiekę sprawowały wychowawczyni Alicja Bosak oraz panie Natalia Chrabańska, Barbara Rudzicka i Czesława Piontek. O godz. 6:30 wyruszyliśmy autokarem w podróż. Pierwszym celem była kopalnia złota w Złotym Stoku. Czekała tam na nas pani przewodnik, która zabrała nas w podróż do krainy złota. Było tam ciemno i zimno, ale atrakcje, które nas spotkały, rozgrzały nas, szczególnie wyjazd kolejką. Następnie zwiedzaliśmy piękne miasteczko Kłodzko, w którym największą atrakcją turystyczną jest obronna budowla z XVIII wieku – twierdza kłodzka. Zwiedziliśmy ciasne tunele labiryntu, co dla wielu z nas było niezapomnianym wrażeniem. Wieczorem zakwaterowaliśmy się w ośrodku „Pod Szczelińcem”, z którego rozciągał się piękny widok na Szczeliniec Wielki. Następnego dnia, wypoczęci, wyruszyliśmy na dalsze zwiedzanie. Czytaj dalej…

Skip to content

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. W każdej chwili możesz zablokować lub ograniczyć umieszczanie plików cookies (ciasteczek) w Twoim urządzeniu zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej. Więcej informacji

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

Zamknij