1 maja–Święto Pracy
Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy
2 maja–Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
„Barwy ojczyste“
Czesław Janczarski
Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie,
A na tej fladze, biel jest i czerwień, Czytaj dalej…
W piątek 8 listopada 2019 roku do naszej szkoły dotarł list. Był to szczególny list, ponieważ nadawcą był Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Pan Andrzej Duda. List był podziękowaniem za aktywny udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Piękna Nasza Polska Cała”. W swoim imieniu dziękuję wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy tworzą ten wspaniały projekt.
koordynator projektu – K. Pinkowicz
Pierwszego września 1939 roku normalne życie mieszkańców polskich wsi i miast zostało przerwane wybuchem bomb, krzykiem rannych i zabitych, płaczem osieroconego dziecka. W ten ciepły wrześniowy dzień sprzed lat, wczesnym rankiem, rozpoczęła się II druga wojna światowa. O godzinie 4:00 rozpoczął się atak niemieckich wojsk na most na Wiśle w Tczewie. O godz. 4:40 spadły pierwsze bomby tej wojny na senne jeszcze miasteczko Wieluń na Opolszczyźnie, a o godzinie 4:45 rozpoczął się ostrzał Polskiej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.
Międzynarodowy projekt ,, Piękna nasza Polska cała” II edycja dobiegł końca. Podsumowując przez te kilka miesięcy doświadczyliśmy, poznaliśmy i wykonaliśmy wiele rzeczy, które dotyczyły naszego kraju, naszej szkoły, społeczności lokalnej, naszych rodziców oraz dziadków. Dziękujemy za wspaniałe miesiące i czekamy na kolejną edycję.
Debeściaki
Kolejnym wydarzeniem wpisującym się w obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości był Wojewódzki konkurs wiedzy historycznej „Ziemie województwa śląskiego w obliczu niepodległości”- wydarzenia sprzed 100 lat skierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa śląskiego. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy 8c Damian Caputa, który zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego uzyskując tytuł finalisty.

Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości uczniowie klas 6d, 7b oraz 8c przygotowali na lekcje języka polskiego prezentacje pod hasłem: Nasi twórcy-dumni ambasadorowie niepodległej Polski.
Zapraszamy do obejrzenia.
Nasi twórcy – dumni ambasadorowie niepodległej Polski (2)
Nasi twórcy – dumni ambasadorowie niepodległej Polski
Mimo, że główne obchody Święta Niepodległości już za nami, my dalej świętujemy! Jestem Polką, jestem Polakiem – co to dla mnie znaczy? Tworzymy kod z naszymi wartościami. Jak zmieniały się granice Polski? – zakodowana trasa z historią w tle. Znam swój kraj – gra z wykorzystaniem ozobotów. To tematy, które towarzyszyły nam w ubiegłym tygodniu. Była burza mózgów i rozmowy o tym kto to jest patriota? Co to znaczy być Polką i Polakiem? Na czerwonych serduszkach napisaliśmy ważne dla nas wartości, bo być Polakiem, Polką to przede wszystkim kochać swoją ojczyznę, dbać o tradycje i kulturę. Przygotowaliśmy wielkie serce, na którym umieściliśmy nasze, małe serduszka z wartościami. Zakodowaliśmy drogę ozobotom. Kolejnego dnia poznaliśmy i kodowaliśmy w parach zmieniające się granice Polski, wyznaczając trasę robotom. Poznaliśmy naszych sąsiadów i kodowaliśmy na macie flagi oraz za pomocą papierowych gołąbków mapę Polski. Nasza wychowawczyni zaprosiła na zajęcia uczniów z klasy 3a , którzy bardzo przejęli się zadaniami i spróbowali przygotować trasę dla ozobotów. Widać było, że czas spędzony na programowaniu spodobał się naszym kolegom. Uwieńczeniem był Quiz o Polsce. Ozoboty losowały numer pytania i dziedzinę, z której odpowiadaliśmy. Zresztą zobaczcie sami.
Uczniowie klasy 2d z wychowawcą Czytaj dalej…
Zakończenie i podsumowanie szkolnego projektu patriotycznego „100 lat Niepodległej” miało miejsce w czasie uroczystych akademii upamiętniających 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, które odbyły się w obu budynkach szkoły 9 listopada.
Projekt, który rozpoczął się w maju 2018r. skierowany był do wszystkich uczniów szkoły. Obejmował różne formy działania: konkursy wiedzy, czytelnicze, plastyczne, a także warsztaty muzealne, wizytę w kinie i patriotyczny flash mob na boisku szkolnym. Uczniowie uczyli się pieśni patriotycznych, a także przygotowywali specjały kulinarne w barwach narodowych, które zaprezentowali w czasie Dnia Patriotycznego. Klasy starsze zapoznały się z wystawą IPN-u „Ojcowie niepodległości” prezentowaną w budynku nr 2 oraz lapbookami historycznymi wykonanymi przez uczniów klas siódmych i ósmych.
We wszystkich konkursach wzięło udział ok 100 uczniów, z czego nagrodzonych książkami i dyplomami zostało 41, a 11 klas nagrodzono słodyczami za plakaty i stroje historyczne.
Autorki projektu dziękują wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom, którzy zaangażowali się w działania projektowe.
Alicja Bosak
Małgorzata Koper
Podsumowanie konkursów, które odbyły się w ramach projektu patriotycznego Czytaj dalej…
Z tej okazji odbyły się w naszej szkole uroczyste akademie. Wzięliśmy udział również w ogólnopolskiej akcji śpiewania hymnu o godz. 11.11 Na zakończenie akademii odbyły się podsumowania wszystkich konkursów zorganizowanych w naszej szkole z okazji obchodów 100 – lecia odzyskania niepodległości. Zobaczcie jak świętowaliśmy.
Uczniowie klasy 2 b.