Z wizytą w Rogoźnej
Autor: Oz@sp3 9 czerwca 2016

Członkinie koła turystyczno- artystycznego postanowiły się wybrać do Rogoźnej. Trasa wiodła przez Lasoki i cmentarz parafialny. W Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Rogoźnej krótka przerwa spędzona oczywiście na placu zabaw. Szkoła w Rogoźnej powstała w 1834r. Przez wiele lat była rozbudowywana i jej obecny wygląd nie przypomina pierwotnego budynku. Następnie ul. Wodzisławską dotarły do kapliczki pod wezwaniem św. Nepomucena stojącej nad stawem. Zabytek pochodzi z 1717r. Przebudowano go w 1955r. Kolejnym celem był dworek rodziny Dzida. Budynek został wybudowany w pierwszej połowie XIXw. Miał wielu właścicieli. Rodzina, która obecnie zamieszkuje dworek została jego właścicielem po powstaniach śląskich. Z rozmowy przeprowadzonej ze spotkaną panią uczennice dowiedziały się, że w okresie II wojny światowej miał tu swoją siedzibę sztab wojskowy.

Następnie dziewczęta postanowiły odszukać „Krzyż pokutny”, który wg legendy wykonał szlachcic po zabiciu pracownika garbarni. Morderca odbył pielgrzymkę pokutną i padł pod ciężarem swego krzyża w miejscu, gdzie obecnie stoi. Krzyż znajduje się na terenie prywatnej posesji rodziny Dworok. Właścicielka pozwoliła uczennicom wejść i obejrzeć krzyż z bliska. Krzyż przydrożny przy ul. Wodzisławskiej stoi obok posesji państwa Fizia, Brachaczek. Krzyż został ufundowany w 1903r. jako dowód wdzięczności za wspaniałe, udane życie.

Wiele ciekawych rzeczy można jeszcze zobaczyć w Rogoźnej np. starą bażanciarnię, ale nie starczyło już czasu i trzeba było wracać do Żor. W drodze powrotnej powstawały piękne bukiety z polnych kwiatów.

Zachęcamy do spaceru do pobliskiej Rogoźnej. Warto.

Gabriela Steuer

Skip to content

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. W każdej chwili możesz zablokować lub ograniczyć umieszczanie plików cookies (ciasteczek) w Twoim urządzeniu zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej. Więcej informacji

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

Zamknij