Minimum logopedyczne dla Rodzica- rozwój mowy.
Autor: Op@sp3 2 stycznia 2017

Jak przebiega prawidłowy rozwój mowy dziecka?

 

  1. Pierwsze miesiące życia dziecka: dziecko tworzy nieświadome, przypadkowe dźwięki, tzw. głużenie. (Uwaga: głużą również dzieci głuche!)
  2. Około 6 miesiąca życia: zamierzone powtarzanie dźwięków, tzw. gaworzenie
  3. 1 – 2 rok życia dziecka: pojawianie się pierwszych wyrazów, np. mama, tata, baba. Wymawianie wszystkich samogłosek ustnych: a, o, e, i, u, y oraz spółgłosek: p, b, m, n, t, d, a także zmiękczonych: pi, bi, mi. Jest to tzw. okres wyrazu
  4. 2 – 3 rok życia dziecka: pojawianie się prostych zdań, wymawianie samogłosek nosowych ę, ą oraz kolejnych spółgłosek: f, w, fi, wi, ś, ź, ć, dź, ń, l, li, k, g, ki, gi, ch, chi, j, ł. Pod koniec tego okresu mogą się pojawić głoski s, z, c, dz. Jest to tzw. okres zdania.
  5. 4 – 5 rok życia dziecka: pojawiają się głoski sz, ż, cz, dż oraz głoska r, choć jej brak w wieku 4 lat nie powinien jeszcze niepokoić.
  6. 5 – 6 rok życia dziecka: utrwalanie głosek sz, ż, cz, dż, często dopiero w tym czasie pojawia się głoska r.
  7. 7 rok życia dziecka: technika mowy opanowana.
Skip to content

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. W każdej chwili możesz zablokować lub ograniczyć umieszczanie plików cookies (ciasteczek) w Twoim urządzeniu zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej. Więcej informacji

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

Zamknij