XIII Miejski Przegląd Gazetek Szkolnych i Filmików
Autor: Oz@sp3 13 kwietnia 2017

Dnia 6.04.2017 r. w naszej szkole odbył się XIII Miejski Przegląd Gazetek Szkolnych i Filmików.
Na wstępie pani dyrektor Irena Krzywoń powitała przybyłych gości: Panią metodyk języka polskiego Jolantę Malczewską oraz Pana Rafała Kalinowskiego – prezesa „Kadr-u”- Żorskiego Klubu Fotografii przy MOK-u Żory (Pan Rafał został ostatnio wyróżniony przez ekspertów w konkursie From above or below.) oraz nauczycieli opiekunów szkolnych redakcji, no i oczywiście młodych dziennikarzy.

Następnie głos zabrał pan Rafał Kalinowski, który poprowadził bardzo ciekawe warsztaty na temat fotografii prasowej. Wieloletni dziennikarz „Gazety Żorskiej”opowiadał uczniom o zasadach etyki dziennikarskiej, kadrowaniu, kreatywnym podejściu do fotografii. Adepci sztuki fotoreportażu słuchali go z zapartym tchem.

Po pasjonującym wykładzie zaprezentowała się młodzież. Jako pierwsza wyszła na scenę redakcja pisma „Wymiar G2” wydawana przez uczniów Gimnazjum Nr 2 im. Wojciecha Korfantego. Opiekunami gazetki są pani Katarzyna Marecka oraz Pani Jolanta Malec. Kolejna prezentacja należała do szkolnej redakcji gazetki „Między nami”. Uczniowie z Zespołu Szkół Nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera pokazali film promujący szkołę, którego akcja rozgrywała się na sali sądowej. Kolejno „swoje 5 minut” miała redakcja szkolnej telewizji pod nazwą Miarkomania TV z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Karola Miarki. Byli to również redaktorzy Radia Żory. Twórczości uczniów patronuje pani Agnieszka Kraińska, która zdobyła tytuł Człowieka Roku 2016. Następnie swoje dzieło pokazali młodzi dziennikarze-gospodarze, czyli redakcja „Trzy po trzy” wydawanej w naszej szkole od 15 lat. Młodzi dziennikarze z SP3 pracują na zajęciach kółka, wykorzystując metody ICT m.in. program PicCollage. Organizatorka przeglądu zaprezentowała również film przygotowany na Wirtualny Festiwal Wielokulturowy, w którym redakcja szkolnego pisma uczestniczyła we wrześniu ubiegłego roku. Na przegląd dotarła również gazetka „Ósemka”wydawana w Szkole Podstawowej Nr 8 pod opieką pani Lucyny Magiery, nie dotarli niestety jej wydawcy.

Po rozmowach i poczęstunku sfinansowanym przez Radę Rodziców, nastąpiła wymiana doświadczeń, przejrzenie przez uczniów dostarczonych materiałów prasowych.

Na zakończenie uczeń klasy 6c przeprowadził quiz na temat znajomości gatunków dziennikarskich, wykorzystując kolejne „narzędzie” Erasmusowe, czyli Kahoot!

Na finał pozostało już tylko wręczenie podziękowań przez panią metodyk języka polskiego Jolantę Malczewską dla gościa specjalnego (pan Rafał Kalinowski) redakcji oraz nauczycieli-opiekunów.

Jowita Chodacka-Wojtynek

 

Skip to content

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. W każdej chwili możesz zablokować lub ograniczyć umieszczanie plików cookies (ciasteczek) w Twoim urządzeniu zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej. Więcej informacji

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

Zamknij