PROJEKT EDUKACYJNO-ARTYSTYCZNY
Autor: Oz@sp3 2 listopada 2017

ZAJĘCIA „WZORNICTWO LUDOWE”

W dniach 18 i 25 października b.r. klasy 6b i 6c uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez Stowarzyszenie „Gadziokarnia” w Roju.

Nazwa „Gadziokarnia” wzięła się od „Stodoły na Gadziokach”. Natomiast same „Gadzioki” to nazwa okolicy, często stosowana przez mieszkańców, ponieważ wcześniej były tutaj lasy, stawy i dużo gadów. Nawet legendarny utopek też się tutaj pojawiał… Stodołę na Gadziokach” wymyśliła Pani Róża Cichy-Jania.

Budynek, w którym niegdyś hodowano zwierzęta, w 1999 roku stał się izbą regionalną. Miejscem pamięci tych wszystkich przedmiotów, które w dobie nowoczesności, ludzie zaczęli wyrzucać z domów.

Podczas zajęć, uczniowie realizujący projekt dowiedzieli się – co to jest wzornictwo, gdzie się je spotyka, gdzie są najpiękniejsze wycinanki, a gdzie maluje się domy. Uczniowie poznali najciekawsze wzory ludowe, dowiedzieli się o ich pochodzeniu i przeznaczeniu.

Po zajęciach teoretycznych klasy brały udział warsztatach plastycznych – wykonały zakładkę z ludowym wzorem techniką decoupage’u.

J. Kwiatkowska