Z Comeniusem po Żorach – O utopkach i Biesie
Autor: admin@sp3 22 stycznia 2015

DSCF1114Członkowie koła „ Z Comeniusem po Żorach” celem kolejnej wyprawy uczynili stawy w dzielnicy Kradziejówka i Wygoda. Z tymi miejscami jest związanych wiele legend, więc … może uda złowić się utopka? Lekcje byłyby wówczas bardzo ciekawe.
Pogoda niezbyt dopisywała, było pochmurno, ale nie padało. Tym razem wybrały się same dziewczyny. Maszerowały raźno i pilnie poszukiwały utopków. Po drodze zlitowały się i dokarmiały konie /może to koniki utopków lub Biesa?/ Odnalazły domek utopka na drzewie oraz porzuconą łódkę – też pewnie utopków. Wreszcie oczom ukazał się dworem „U Biesa”.

Duże zaciekawienie wzbudziła zamarznięta fontanna tryskająca wodą. Jedna z dziewcząt próbowała wyciągnąć ze studni utopka lub Biesa- legendarnego właściciela folwarku, który, jak głosi legenda, zaginął w tajemniczych okolicznościach. Resztki śniegu posłużyły do bitwy śnieżnej. Potem krótki posiłek i w drogę. Biesa nie było ani w urokliwej kapliczce, ani nad stawem. No cóż- może innym razem. W drodze powrotnej dziewczęta odkryły małą ławeczkę nad stawem i jedna- bardzo zmęczona- próbowała się przespać. Niestety- jej koleżanki wytropiły ogromny kopiec. Nie był to kreci kopiec tylko Biesa, który schował się pod ziemię. Nad jednym ze stawów odnalazły ślady utopka. Zostawił w wodzie tajemniczego niebieskiego węża.
No i wyprawa się udała. Była świetna zabawa.
Młodzi uczestnicy zajęć świetlicowych zostali zapoznani z legendami o utopkach i Biesie. Efekty ich pracy można zobaczyć na zdjęciach.

Zobacz prezentację

 

Skip to content

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. W każdej chwili możesz zablokować lub ograniczyć umieszczanie plików cookies (ciasteczek) w Twoim urządzeniu zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej. Więcej informacji

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

Zamknij