Finlandia maj 2018
Autor: admin@sp3 18 maja 2018

W ramach realizacji projektu Erasmus + następna grupa nauczycieli, w składzie: Natalia Chrabańska, Monika Michalska, Beata Oelszlaeger i Renata Martis wyjechała na szkolenie do Finlandii, do miasta Joensuu. Uczestniczki kursu wzięły udział w wykładach i warsztatach na temat : „Every pupil is important – Special education in Finland and in Europe” (Każdy uczeń jest ważny – elementy edukacji specjalnej).

Do Joensuu przyjechały również grupy nauczycieli z: Bułgarii, Rumunii, Turcji, Chorwacji, Francji, Niemiec, Reunion Island, Hiszpanii. Na warsztatach słuchacze mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem systemu oświaty w Finlandii, obserwowali sposób prowadzenia zajęć w szkołach oraz oglądali wyposażenie pomieszczeń. Była okazja do dyskusji i wymiany spostrzeżeń oraz doświadczeń z pedagogami z innych krajów Europy.

Doświadczenia fińskich specjalistów wzbogaciły nasz warsztat pracy. Metody nauczania i sposoby radzenia sobie z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych zapewne przyczynią się do podniesienia jakości pracy naszej szkoły. Zdobytymi umiejętnościami podzielimy się z innymi nauczycielami, by również mogli wykorzystywać je w swojej pracy.

Weszliśmy we współpracę z nauczycielami z Francji i nasza szkoła planuje rozpocząć kolejny projekt edukacyjny, tym razem z udziałem uczniów.

Oprócz szkoleń miałyśmy okazję zwiedzić Joensuu i najbliższą okolicę, poznać zwyczaje i kulturę fińską, zasmakować regionalnej kuchni. Najbardziej spodobała nam się piękna, fińska przyroda. Zobaczcie sami. Zapraszamy do galerii zdjęć.

Renata Martis

Beata Oelszlaeger