Udanych i bezpiecznych wakacji!!!
Autor: admin@sp3 20 czerwca 2019

Na czas wakacji życzymy wszystkim uczniom i ich rodzicom wspaniałego i bezpiecznego wypoczynku, samych słonecznych dni oraz wymarzonych przygód. Zachęcamy również do zapoznania się z istotnymi  poradami dotyczącymi bezpiecznego wypoczynku umieszczonymi  na stronie śląskiej policji.

Zapraszamy rodziców uczniów na stronę www.wypoczynek.men.gov.pl, na której znajduje się baza wypoczynku. Dzięki tej stronie w łatwy i szybki sposób można sprawdzić wiarygodność organizatora wypoczynku.

Zachęcamy również uczniów do zapoznania się z najważniejszymi zasadami, którymi powinni się kierować, aby bezpiecznie spędzić wakacje:

• Zawsze informuj rodziców, gdzie i z kim przebywasz. Przekaż im także, o której godzinie zamierzasz wrócić.
  • Noś ze sobą numer telefonu do rodziców.
  • Pamiętaj o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię – przechodź na pasach dla pieszych i na zielonym świetle.
  • Do zabawy wybieraj zawsze miejsca oddalone od jezdni.
  • Zawsze zapinaj pasy w samochodzie.
  • Nie rozmawiaj z obcymi.
  • Poinformuj rodziców, gdyby ktoś Cię zaczepiał.
  • Nie oddalaj się z nieznajomymi, nie wsiadaj z nimi do samochodu.
  • Nie bierz słodyczy ani innych prezentów od obcych.
  • Pamiętaj o numerach alarmowych. W razie potrzeby dzwoń i wezwij pomoc.
  • Kąp się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, na strzeżonych i bezpiecznych kąpieliskach.
  • Nie wchodź do wody bez opieki osoby dorosłej.
  • Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
  • Pamiętaj o ochronie przed słońcem. W czasie upałów pij dużo wody i zawsze noś nakrycie głowy. Przed wyjściem na zewnątrz posmaruj się kremem z filtrem.
  • Zadbaj o właściwy ubiór – strój z elementami odblaskowymi, kask ochronny podczas jazdy na rowerze czy odpowiednie buty w czasie wycieczki w góry.
  • W górach nie wyruszaj w trasę, jeśli widzisz, że nadchodzi burza.
  • Szukaj bezpiecznego schronienia podczas burzy.
  • Podczas górskich wycieczek nie schodź ze szlaku.
  • Nie oddalaj się bez pytania od rodziców – w nowych miejscach łatwo się zgubić.
  • Po każdym wyjściu z miejsc zalesionych dokładnie sprawdź skórę na obecność kleszczy.
  • Uważaj na rośliny, na których się nie znasz. Niektóre jagody, liście czy grzyby są trujące.
  • Podczas spacerów po lesie stosuj preparaty odpędzające owady i kleszcze.
  • Nie rozpalaj ogniska w lesie.
  • Nie baw się z obcymi zwierzętami. Nawet przyjaźnie wyglądający pies czy kot może Cię ugryźć, gdy spróbujesz go pogłaskać.
  • Bądź rozsądny i zachowaj umiar we wszystkim, co robisz.

Źródło: czasdzieci.pl