Klasa 3a w magicznym świecie Ajnów.
Autor: admin@sp3 4 listopada 2018

W poniedziałek, 29 października, uczniowie klasy 3a uczestniczyli w zajęciach w Muzeum Miejskim. Zajęcia nosiły tytuł: ŚWIAT AJNÓW. OD BRONISŁAWA PIŁSUDSKIEGO DO SHIGERU KAYANO. Uczniowie poznali życie brata Józefa Piłsudzkiego- Bronisława, który jest autorem książki o kulturze materialnej Ajnów połowy XX wieku. Podczas prezentacji multimedialnej dzieci dowiedziały się, jak to się stało, że Bronisław Piłsudzki zetknął się z tak mało społecznością, jaką są Ajowie. Co skłoniło go do opisania ich kultury, zwyczajów i co łączyło Bronisława z tym dzielnym ludem. Trzecioklasiści zwiedzili czasową wystawę, ponieważ żorskie Muzeum Miejskie posiada obecnie największy w Polsce zbiór przedmiotów przynależnych kulturze ajnuskiej. Są to narzędzia, stroje i ozdoby, bibeloty, naczynia i przybory kuchenne, eksponaty ilustrujące wierzenia i ajnuskie ceremoniały, broń i przykłady Ainu Design. Na zakończenie zajęć klasa 3a odwiedziła pomnik Bronisława Piłsudzkiego z żoną, który znajduje się obok muzeum i jest jednym z trzech pomników Bronisława na świecie.

Trzecioklasiści zachęcają wszystkich do odwiedzenia wystawy, która w muzeum będzie prezentowana do 11 listopada.

Wychowawca klasy 3a

Katarzyna Krupa