Regulamin Międzywojewódzkiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży
Autor: UN 20 marca 2019

Regulamin Międzywojewódzkiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży

organizowanego w ramach Śląskiego Ekumenicznego Tygodnia Biblijnego

1. „Odstąp od złego i czyń dobrze, szukaj pokoju i dąż do niego”(Ps 34,15 BE)

1. Organizator konkursu:

Archidiecezjalna Komisja ds. Ekumenizmu i Dialogu Międzyreligijnego Archidiecezji Katowickiej, Śląski Oddział Polskiej Rady Ekumenicznej, Akademia Ekumenizmu i Dialogu Międzyreligijnego w Katowicach.

1. Cele konkursu:
  1. zachęcanie do lektury Pisma Świętego;
  1. nawiązanie do tradycji związanych ze studiowaniem i dobrą znajomością ksiąg biblijnych Starego i Nowego Testamentu;
  1. kształtowanie i umacnianie wiary poprzez regularny kontakt ze Słowem Bożym;
  1. zachęcenie uczniów do aktywności intelektualnej i zaangażowania religijnego związanych z tą problematyką;
  1. propagowanie postawy tolerancji i zrozumienia chrześcijan i religii;
  1. propagowanie ekumenizmu i otwartości na człowieka.

1. Przedmiot i tematyka konkursu:

Przedmiotem konkursu jest wykonanie przez uczestników pracy plastycznej o tematyce biblijnej, uwzględniającej tegoroczny temat, który został zaczerpnięty ze Starego Testamentu:

Odstąp od złego i czyń dobrze, szukaj pokoju i dąż do niego” Ps 34,15 (BE),

można skorzystać też z następujących cytatów, które są z nim powiązane:

• „Unikaj złego i czyń dobro, a będziesz żył na wieki” Ps 37,27 (BE)
  • „Błogosławieni, którzy krzewią pokój, bo oni będą nazwani synami Boga” Mt 5,9 (BE)

1. Uczestnicy:

Konkurs skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych.

Konkurs odbędzie się w pięciu grupach wiekowych:

• gr. I – dzieci przedszkolne i I klasy szkoły podstawowej;
  • gr. II – dzieci z klas II i III szkoły podstawowej;
  • gr. III – dzieci z klas IV – VI szkoły podstawowej,
  • gr. IV – dzieci z klas VII – VIII szkoły podstawowej;
  • gr. V – młodzież ponadgimnazjalna i ponadpodstawowa (grupy wiekowe mogą ulec zmianie przy większej ilości prac).

1. Warunki uczestnictwa w konkursie:
  • praca może być wykonana indywidualnie lub w zespole dwuosobowym;
  • do konkursu można zgłosić maksymalnie jedną pracę;
  • do konkursu mogą być zgłaszane wyłącznie prace nienaruszające praw autorskich osób trzecich, nigdzie poprzednio w wersji oryginalnej niepublikowane; korzystanie z treści autorstwa innych osób wymaga powołania się na materiał źródłowy.

1. Forma i technika wykonania prac konkursowych:
  2. a) dla przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjalnych:
  • praca powinna być wykonana w technice wyklejanki;
  • format: A4;
  • każda praca musi być zaopatrzona w metryczkę – wypisaną czytelnie!

1. b) dla szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych:
  • technika wykonania pracy: praca przestrzenna (nie rysunek), albo
  • grafika komputerowa – zapisana w formacje JPG. Będą one drukowane w formacje A3.

1. Sposób opisania prac konkursowych:
  • praca powinna zawierać na odwrocie szczegółowe dane osobowe i adresowe zarówno uczestnika konkursu jak i opiekuna (katechety) i jednostki organizacyjnej (Parafii czy szkoły), również dane mailowe, wraz ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych.

1. Zasady oceny:
  • zgodność wykonanych prac z regulaminem,
  • pomysłowość,
  • wartość przekazu,
  • czytelność przekazu,
  • estetyka wykonania.

1. Terminy:
  • Prace proszę dostarczyć do dn. 10 kwietnia katechetom.

1. Nagrody:

• Prace nagrodzone i wyróżnione otrzymają nagrody plastyczne i związane z tematyką biblijno-ekumeniczną;
  • Rzeźby i grafiki nagrodzone i wyróżnione będą wystawione na ekspozycji w katedrze ewangelickiej – maj;
  • Rzeźby i grafiki nagrodzone i wyróżnione będą miały swoją wystawę w Archidiecezjalnym Muzeum w Katowicach – 10.09-17.09.2019;
  • Rzeźby i grafiki nagrodzone i wyróżnione będą opublikowane w katalogu wystawy pokonkursowej;
  • Autorzy rzeźb i grafiki, które zostały nagrodzone i wyróżnione otrzymają certyfikat wystawowy;
  • Rysunki, rzeźby i grafiki nagrodzone i wyróżnione mogą być zamieszczone w pozycjach książkowych związanych z ekumenizmem.

1. Uwagi końcowe:

Wg założeń organizatorów prace nagrodzone w konkursie będą wykorzystywane jako materiał edukacyjny dla młodzieży szkolnej na lekcjach religii oraz zamieszczone w publikacjach związanych z ekumenizmem, w których będzie podane imię i nazwisko, wiek/klasa.