PODSUMOWANIE PRACY NAD PROJEKTEM „MISJA – NISKA EMISJA”
Autor: admin@sp3 19 stycznia 2014

Dwie współpracujące ze sobą szkoły, Szkoła Podstawowa nr 3 oraz Gimnazjum nr 2 w Żorach, w terminie od stycznia do września 2014r., uczestniczyły w Ogólnopolskim Projekcie „Misja – niska emisja”. Projekt ten był realizowany we współpracy z Wydziałem Inżynierii Środowiska Urzędu Miasta oraz Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Żorach.

Głównym celem projektu było obniżenie poziomu zanieczyszczenia powietrza na terenie Żor spowodowanego niską emisją.

Nauczycielki koordynujące projekt, Iwona Gajos oraz Julita Kaczkowska i Ksenia Dźwigońska, musiały przekonać mieszkańców Żor, aby zaprzestali haniebnego procederu spalania śmieci. Zdawały sobie również sprawę, że szczególnie dużo zależy od uczniów, bowiem tylko oni mogli uświadomić swoich rodziców, sąsiadów, znajomych. Tylko oni mogli im uzmysłowić, że paląc śmieci, nie pozbywamy się ich ze środowiska. Ułatwiamy im jedynie wniknięcie do naszego organizmu! Wystarczy sobie wyobrazić, jak spalona właśnie reklamówka w postaci trującego chlorowodoru dostaje się do naszego nosa, a potem niszczy nasze płuca. Jak podrażnia naszą skórę i wywołuje zapalenie spojówek… Jak…

Przerażająca wizja??? Niestety, to nie wizja – to okrutna rzeczywistość!

Aby uzmysłowić to żorzanom, podjęliśmy szereg działań: przeankietowaliśmy mieszkańców, żeby sprawdzić, na jaką skalę w naszych domach spala się śmieci. Zorganizowaliśmy akcję informacyjną, podczas której rozdawaliśmy ulotki dotyczące projektu oraz szkodliwości spalania odpadów. Aby pokazać, że spalanie śmieci jest problemem nas wszystkich, zorganizowaliśmy wystawę fotograficzną oraz wystawę prac plastycznych uczniów w kinie „Na Starówce”, a także zaprosiliśmy wszystkie żorskie szkoły na prelekcję dotyczącą spalania śmieci w naszych domach. Mało tego, aby sprawdzić, na ile nasze działania były skuteczne, zorganizowaliśmy, we współpracy z Urzędem Miasta, dwa Miejskie Konkursy Ekologiczne pod hasłem ?Przywróćmy niebu kolory? dla uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów. Okazało się, że zarówno świadomość ekologiczna, jak i poziom wiedzy żorskiej młodzieży są na bardzo wysokim poziomie.

Chcemy, aby efekty naszego projektu na długo pozostały w świadomości mieszkańców. Zróbmy wszystko, aby problem niskiej emisji w Żorach stał się przeszłością.

Iwona Gajos i Ksenia Dźwigońska