„Przerwany marsz” 80 rocznica wybuchu II wojny światowej
Autor: Oz@sp3 10 września 2019

Pierwszego września 1939 roku normalne życie mieszkańców polskich wsi i miast zostało przerwane wybuchem bomb, krzykiem rannych i zabitych, płaczem osieroconego dziecka. W ten ciepły wrześniowy dzień sprzed lat, wczesnym rankiem, rozpoczęła się II druga wojna światowa. O godzinie 4:00 rozpoczął się atak niemieckich wojsk na most na Wiśle w Tczewie. O godz. 4:40 spadły pierwsze bomby tej wojny na senne jeszcze miasteczko Wieluń na Opolszczyźnie, a o godzinie 4:45 rozpoczął się ostrzał Polskiej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.

Uczniowie klas ósmych naszej szkoły w uroczysty dzień rozpoczęcia roku szkolnego 2019/2020 wzięli udział w spotkaniu ze świadkiem tamtych wydarzeń.
Tym samym nasza szkoła przystąpiła do projektu „Przerwany marsz” zainicjowany przez
Parlamentarny Zespół ds. Wspierania Polskich Dzieci Wojny, pod patronatem Prezydenta RP. Intencją akcji było to, żeby 2-go września 2019, w 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej, młode pokolenie Polaków razem z Polskimi Dziećmi Wojny, wspólnie rozpoczęło nowy rok szkolny i w ten symboliczny sposób dokończyło przerwaną przed osiemdziesięciu laty edukację. Pięć lat okupacji zabrało ich beztroskie dzieciństwo przysparzając dni pełnych cierpień i smutku, niejednokrotnie odbierając im życie. Dzięki temu, że oni wytrwali, dzisiaj młode pokolenie może spokojnie rozpocząć edukację pod okiem swoich nauczycieli, wychowawców i opiekunów.

Gościem specjalnym uroczystości była mieszkanka Żor pani Benigna Gorczyk, która w momencie wybuchu wojny miała 11 lat i była uczennicą naszej szkoły. Podzieliła się z młodzieżą swoimi pełnymi emocji wspomnieniami. Opisała atmosferę lęku i niepewności, którą przyniosły wkraczające do Żor oddziały Wehrmachtu. Przypomniała pierwsze ofiary wojny – 11 żołnierzy na czele z porucznikiem Władysławem Pawlikowskim. Z wielkim przejęciem opowiedziała historię ukrycia polskiego napisu zdobiącego obraz Matki Boskiej na Dębie Maryjnym.

Podniosłą atmosferę wprowadziły także przypomniane słowa Jana Pawła II, które wypowiedział odwiedzając Westerplatte w 1987 roku
„Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje „Westerplatte”. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można „zdezerterować”.
Wreszcie – jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba „utrzymać” i „obronić”, tak jak to Westerplatte, w sobie i wokół siebie. Tak, obronić – dla siebie i dla innych.
Przyszłość Polski zależy od was i musi od was zależeć. To jest nasza Ojczyzna – to jest nasze „być” i nasze „mieć”. I nic nie może pozbawić nas prawa, ażeby przyszłość tego naszego „być” i „mieć” zależała od nas…”

Spotkanie było żywą lekcją historii dla naszych uczniów, z której popłynęło jednoznaczne przesłanie-wojna jest największą porażką człowieka, a pokój wartością najwyższą. Młodzież z wielką powagą wsłuchiwała się w słowa gościa, a kończący spotkanie utwór „Modlitwa o pokój” wywołał wzruszenie u wielu uczestników uroczystości.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. W każdej chwili możesz zablokować lub ograniczyć umieszczanie plików cookies (ciasteczek) w Twoim urządzeniu zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej. Więcej informacji

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

Zamknij