„Zaklęcie na W”- spotkanie z pisarką
Autor: RS@sp3 21 października 2019

Dnia 3.10.2019 klasa 8B wybrała się do Miejskiej Biblioteki Publicznej aby uczestniczyć w spotkaniu autorskim w ramach bibliotecznego projektu „Zaklęcie na W” dotyczącego tematyki wojennej.

Mieliśmy okazję poznać autorkę książek dla dzieci i młodzieży panią Małgorzatę Strękowską- Zarembę oraz jej twórczość. Pod lupę wzięliśmy serię pt. „Polscy super-bohaterowie”, a konkretnie część o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Mogliśmy posłuchać o życiu prawdziwego patrioty w czasach, gdy Polski nie było na mapie świata a także o walce przeciwko niemieckiemu najeźdźcy w czasach II wojny światowej. Witold od najmłodszych lat był uczony miłości do ojczyzny, by w przyszłości walczyć o jej niepodległość a także o godność człowieka w czasach terroru hitlerowskiego. Rotmistrz Pilecki dobrowolnie pozwolił się złapać w łapance i wywieźć do obozu w Auschwitz. Wypełniał w ten sposób zadanie zlecone mu przez kierownictwo Armii Krajowej, aby rozpoznać sytuację więzionych w obozie i założyć tam siatkę konspiracyjną. Ogromne bohaterstwo rotmistrza, nie zostało docenione przez nowe komunistyczne władze powojennej Polski, ponieważ został uwięziony, oskarżony o zdradę Polski i zamordowany w 1948 r.

To spotkanie pogłębiło nasz szacunek dla osób, które niegdyś walczyły, aby przyszłe pokolenia mogły żyć w wolnej Polsce.

Dowiedzieliśmy się również kilku rzeczy o samej autorce, której zresztą jesteśmy wdzięczni za przedstawienie nam historii rotmistrza Pileckiego.

P.S. Udało nam się zdobyć autograf pani Małgorzaty!

Ola Bagińska kl. 8b

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. W każdej chwili możesz zablokować lub ograniczyć umieszczanie plików cookies (ciasteczek) w Twoim urządzeniu zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej. Więcej informacji

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

Zamknij