W kopalni „Guido”
Autor: DK@sp3 2 grudnia 2019

Dnia 26 listopada pojechaliśmy razem z klasą 3b na wycieczkę do kopalni „Guido”. Kiedyś w niej wydobywano węgiel kamienny, ale teraz jest tylko do zwiedzania . Na początku mogliśmy kupić pamiątki. Potem przyszedł do nas przewodnik , założyliśmy kaski i „szolą” zjechaliśmy do podziemi na pierwszy poziom. Najpierw zobaczyliśmy stare zdjęcia, które pokazywały, jak dawniej pracowali górnicy. Byliśmy też w stajni, bo przecież dawniej górnikom w pracy pomagały konie. Niestety dostawały one bilet w jedną stronę czyli nigdy już z kopalni nie wyjeżdżały na powierzchnię. W kopalni jest też kaplica patronki górników św. Barbary. W kolejnym niższym  poziomie, na który zjechaliśmy, zobaczyliśmy już nowoczesna kopalnię. Tam też bardzo się ubrudziliśmy. Przewodnik pokazał nam pracę nowoczesnych maszyn. Wielka frajdę sprawiła nam przejażdżka podziemna kolejką. Na końcu wycieczki dotarliśmy do podziemnej kawiarenki, w której mogliśmy odpocząć. To była bardzo ciekawa wycieczka i teraz wiemy, jak ciężka i niebezpieczna jest praca górnika.

Napisał Kuba z klasy 3a

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. W każdej chwili możesz zablokować lub ograniczyć umieszczanie plików cookies (ciasteczek) w Twoim urządzeniu zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej. Więcej informacji

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

Zamknij