Powitanie wiosny pod Dębem Maryjnym
Autor: Oz@sp3 23 marca 2015

DSCF1176Członkinie koła „Z Comeniusem po Żorach” wyruszyły tym razem na Kleszczówkę – do Dębu Maryjnego. Pogoda była wyśmienita, więc maszerowały dziarsko obserwując zwiastuny wiosny.
Na ławeczkach ustawionych przed sławnym żorskim dębem, jedna z uczestniczek odczytała legendę związaną z tym miejscem, inna próbowała zaśpiewać piosenkę umieszczoną w tekście.

Po krótkim odpoczynku dziewczęta skierowały się w stronę cmentarza żydowskiego – najstarszej żorskiej nekropolii. W związku z prowadzonym na terenie cmentarza remontem możliwe było wejście na jego teren. Interesujące były macewy – niestety nadgryzione zębem czasu lub po prostu połamane. Na niektórych można jeszcze zobaczyć napisy w języku hebrajskim lub niemieckim. Smutny był widok wielu płyt zrzuconych w rogu cmentarza. Wycięto drzewa, więc wyraźnie widać miejsca mogił. Pracownicy firmy remontowej stawiali nowy mur. Jest zdecydowanie ładniejszy od poprzedniego.

Zmęczone, ale zadowolone członkinie koła dotarły pod szkołę. Wiosna już przyszła.

Skip to content

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. W każdej chwili możesz zablokować lub ograniczyć umieszczanie plików cookies (ciasteczek) w Twoim urządzeniu zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej. Więcej informacji

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

Zamknij