WYNIKI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU CZYTELNICZO – PLASTYCZNEGO „JESTEM KREATOREM BAŚNIOWYCH ŚWIATÓW JAK JAN MARCIN SZANCER”
Autor: Oz@sp3 20 stycznia 2022

…zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 24 im. Jana Marcina Szancera
w Częstochowie pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy Pana Krzysztofa Matyjaszczyka i Senatora RP X Kadencji Pana Wojciecha Koniecznego

Został rozstrzygnięty Wojewódzki Konkurs Czytelniczo – Plastyczny pt. „Jestem kreatorem baśniowych światów jak Jan Marcin Szancer”. Na konkurs wpłynęły 134 prace, których autorami byli uczniowie szkół podstawowych z wielu miejscowości województwa śląskiego: Bytom, Cieszyn, Czeladź, Częstochowa, Gliwice, Jaworzno, Katowice, Kłomnice, Koniecpol, Konin, Krasice, Kruszyna, Lipie, Łaziec, Łysiny, Mysłowice, Myszków, Piekary Śląskie, Pszczyna, Racibórz, Rudniki, Siemianowice Śląskie, Tychy, Wola Mokrzeska, Wrzosowa, Zabrze, Zalesice, Żory.

Z naszej szkoły zostały docenione prace dwóch uczennic:

• Emilii Maciołek, z klasy 2c, która zdobyła wyróżnienie w I kategorii klas 1-3 oraz
  • Zosi Silki, z klasy 5b, która zdobyła I miejsce w II kategorii klas 4-6

Celem konkursu była prezentacja i popularyzacja twórczości plastycznej i literackiej, kształtowanie uzdolnień, zainteresowań dzieci i młodzieży, promocja szczególnie uzdolnionych uczniów, rozwijanie wrażliwości literackiej i plastycznej, odkrywanie i rozwijanie talentów, rozwijanie kreatywności i wyobraźni oraz integracja młodzieży województwa śląskiego.
Zadanie konkursowe polegało na zilustrowaniu wybranego tekstu z zakresu prozy, liryki lub dramatu techniką płaską: rysunek, malarstwo, grafika.
Konkurs odbył się w trzech kategoriach wiekowych:
I kategoria: klasy 1 – 3
II kategoria: klasy 4 – 6
III kategoria: klasy 7 – 8
Oceny prac dokonało Jury w składzie:
Pan dr hab. Jakub Jakubowski – artysta plastyk, prorektor i wykładowca Uniwersytetu Humanistyczno – Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie
Pan Marek Czarnołęski – artysta plastyk, pracownik Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN w Częstochowie
Pani Karolina Ficenes – kierowniczka Filii nr 14 Biblioteki Publicznej im. dr W. Biegańskiego w Częstochowie
Jury, oceniając prace, brało pod uwagę: kreatywność ucznia, estetykę i pomysłowość wykonania pracy, zgodność pracy z tematyką i wskazaną techniką, oryginalność ujęcia tematu. Na spotkaniu członków Jury w dniu 14 grudnia 2021 r. ustalono przydział miejsc i wyróżnień.

Gratuluję Laureatkom!

Dziewczynki wykonały  piękne ilustracje, które świadczą nie tylko o uzdolnieniach plastycznych i poczuciu estetyki, ale i o wielkiej wrażliwości oraz nieokiełznanej wyobraźni.

Joanna Kwiatkowska