Jesienna wycieczka do Pszczyny uczniów klasy 3c i 3d
Autor: MO@sp3 13 listopada 2023

W piękny, słoneczny, jesienny wtorek 7 listopada wybraliśmy się na wycieczkę do Pszczyny. Celem wycieczki było poznawanie środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz kształtowanie umiejętności korzystania z zasobów przyrody. Po wyjściu z autokaru przeszliśmy przez piękny pszczyński rynek i park do Skansenu Wsi Pszczyńskiej. Skansen zwiedzaliśmy pod opieką przewodniczki, która oprowadziła nas po drewnianych zabudowaniach dawnej wsi. Mogliśmy
przenieś się w czasie o prawie 150 lat i poczuć ducha historii i kultury naszych przodków. Widzieliśmy spichlerz, młyn wodny i wiatrowy, stajnie, stodołę, a w niej wiele starodawnych maszyn rolniczych. Odwiedziliśmy chatę mieszkalną wyposażoną w sprzęty codziennego użytku, z których korzystali nasi
przodkowie. Pobyt w skansenie był bardzo pouczający i uświadomił nam, jak bardzo zmieniło się w ciągu ostatnich 100 lat życie Polaków. Następnym punktem w programie naszej wycieczki była wizyta w Pokazowej Zagrodzie Żubrów. W drodze do zagrody obejrzeliśmy Muzeum Zamkowe i przeszliśmy parkowymi alejkami pełnymi kolorowych , jesiennych liści. Na miejscu okazało się, że w „żubrowisku” oprócz rodziny żubrów żyją jeszcze inne zwierzęta. Wdzieliśmy lisa, osiołki, sarny, daniele, pawie, bażanty i kaczki. W specjalnym pawilonie mogliśmy podziwiać myśliwskie trofea w postaci poroży i skór upolowanych zwierząt oraz zwierzęta, które poddano taksydermii czyli wypchaniu. Na ścieżkach edukacyjnych zagrody poznawaliśmy gatunki drzew, owadów i ptaków, mogliśmy też sprawdzić swoja skoczność i porównać ją do skoków wiewiórki, zająca czy kuny. Nie obyło się bez zakupu pamiątek,
które przywieźliśmy do domów z tej pouczającej wycieczki.
Uważamy, ze nauka poza murami szkoły jest znacznie ciekawsza i na długo zostaje w pamięci uczniów.

Uczniowie klasy 3c i 3d

 

Skip to content

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. W każdej chwili możesz zablokować lub ograniczyć umieszczanie plików cookies (ciasteczek) w Twoim urządzeniu zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej. Więcej informacji

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

Zamknij