„Górnicze skarby pod ziemia…”- wycieczka klasy 3a i 3b do kopalni srebra w Tarnowskich Górach
Autor: Op@sp3 8 grudnia 2015

SAMSUNG CAMERA PICTURES

2 grudnia uczniowie klasy 3a i 3b już o świcie zebrali się przed szkołą i z wielką ciekawością i entuzjazmem wybrali się na poszukiwanie srebra. Celem naszej wycieczki była Zabytkowa Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. Po przyjeździe na miejsce najpierw zwiedziliśmy multimedialne muzeum, w którym dowiedzieliśmy się jak to się stało, że właśnie w tym miejscu powstała kopalnia srebra. Oglądaliśmy zabytkowy sprzęt górniczy, poznaliśmy zasady działania maszyny parowej oraz dowiedzieliśmy się wiele ciekawych rzeczy o pracy górników, którą zapoczątkowało wykopanie bryły srebra przez chłopa Rybkę w 1490 roku. Następnie zjechaliśmy 40 metrów w głąb ziemi szybem „Anioł” i poszliśmy chodnikiem Staszica do pierwszej komory- Srebrnej, ze stanowiskiem pracy gwarków. Druga komora, którą zwiedziliśmy to komora Zawałowa. Oglądaliśmy także wózki z zawałowym urobkiem, widzieliśmy ołtarzyk z figurką św. Barbary, patronki górników. Następnie doszliśmy do Komory Niskiej, która ma tylko 1 metr wysokości, a stamtąd do zasypanego szybu „Szczęść Boże.” Bardzo ciekawą i ekscytującą częścią naszego zwiedzania było przepłyniecie łodziami do trzeciego szybu- „Żmija.” Od szybu „Żmija” wróciliśmy do podszybia szybu „Anioł” i zmęczeni, ale pełni wrażeń wyjechaliśmy na powierzchnię. Na tym jednak nasza wycieczka się nie zakończyła. W sklepiku z minerałami kupiliśmy piękne pamiątki wydobyte z ziemskich głębin i pojechaliśmy do W Sztolni Czarnego Pstrąga. Sztolnia Czarnego Pstrąga znajduje się pośrodku Parku Repeckiego.  Wewnątrz sztolni panuje temperatura ok. 10 stopni C. Zwiedzanie polega na przepłynięciu łodziami 600 metrowego odcinka sztolni. Do łodzi wsiadaliśmy w szybie „Ewa” i dopłynęliśmy do szybu „Sylwester”. Z szybu, który ma 30 metrów głębokości, wyszliśmy na powierzchnię schodami. Obydwa szyby zostały zbudowanie w 1828r., a od ok. 1950r. są dostępne dla zwiedzających. Wycieczka do kopalni srebra i spływ podziemnymi korytarzami sztolni, na długo pozostaną w naszej pamięci. Był to miło spędzony czas, a jednocześnie nauka o pracy tarnogórskich gwarków.

Skip to content

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. W każdej chwili możesz zablokować lub ograniczyć umieszczanie plików cookies (ciasteczek) w Twoim urządzeniu zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej. Więcej informacji

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

Zamknij