Warsztaty kulinarne “Gotujemy śląsko – ukraiński obiad”
Autor: Oz@sp3 20 września 2022

W dniach 14 i 15 września klasy 5c i 5p oraz 6b i 6p wzięły udział w warsztatach kulinarnych w restauracji “Kozackie Jadło”, w której przygotowywane jest jedzenie w formie cateringu. Tutaj swoje miejsce odnalazły kucharki z Ukrainy, a zaczęły od lepienia pierogów.

Głównym celem warsztatów była integracja dzieci z Ukrainy, z dziećmi z Polski.

Po dotarciu na miejsce wszyscy zasiedliśmy przy jednym wspólnym stole i zostaliśmy poczęstowani barszczem ukraińskim. Nasi polscy i ukraińscy gospodarze opowiedzieli nam krótko o swoich doświadczeniach z kuchnią śląską i ukraińską oraz o tym, jak bardzo zależało im na podjęciu pracy.

Zobaczyliśmy w jaki sposób i z jakich składników przygotowuje się tradycyjną śląską roladę, która oczywiście najlepiej smakuje z kluskami śląskimi. Uczniowie po raz pierwszy wcielili się w role kucharzy. Sami lepili kulki z obowiązkowym dołeczkiem, miejscem na pyszny sosik. Jak wyszło? Zobaczycie na zdjęciach. Po ugotowaniu kluseczek i upieczeniu rolad, przystąpiliśmy do ich konsumpcji. Obowiązkowo z modrą kapustą.

Po obiedzie obowiązkowy deser, który również przygotowywali uczniowie. Był to deser ukraiński, tzw. syrniczki. Jak sama nazwa wskazuje głównym składnikiem tego specjału jest biały ser.

Która kuchnia lepsza? Trudno powiedzieć, obie i ukraińska i śląska mają swoje smaki i smaczki.

Wspólnie spędzony czas na warsztatach był bardzo wartościowy, gdyż pomogło nam to lepiej poznać się wzajemnie.

Bardzo dziękujemy za serdeczne przyjęcie w restauracji “Kozackie Jadło”, za ogrom pracy, jaki został włożony w przygotowanie warsztatów i ugoszczenie tak dużej liczby dzieci. Wszyscy miło wspominamy spędzony wspólnie czas :-).

Uczniowie klas 5 i 6 wraz z wychowawcami