WĘDRUJEMY PO ŻORACH
Autor: UN 18 czerwca 2019

W środę 12 czerwca grupa 10 uczniów klas trzecich wzięła udział w XIX MIEJSKIM KONKURSIE pt. „Wędrujemy po Żorach i odkrywamy miejsca związane z historią Polski i naszego regionu” dla uczniów klas III Szkół Podstawowych. Konkurs rozpoczął się w MOK-u, a zakończył w Ratuszu na żorskim Rynku. Celem konkursu było zachęcenie dzieci do poznawania miasta Żory, jego architektury, tradycji i historii. Uczniowie rozwiązywali test wiedzy, przeprowadzili wywiad z pracownikiem MOK-u, złożyli hołd przy Pomniku Powstańców Śląskich, a następnie naszkicowali figurę św. Jana Nepomucena znajdującą się na Rynku. Po wykonaniu wszystkich zadań drużyny spotkały się w sali konferencyjnej Ratusza, gdzie nastąpiło rozstrzygniecie konkursu. Drużyna z naszej szkoły zdobyła drugie miejsce. Bonusem konkursu było odwiedzenie sali ślubów w żorskim Ratuszu, w której panował przyjemny chłód i można było trochę odpocząć od męczącego upału. Uczestnicy z pucharem i atrakcyjnymi nagrodami, szczęśliwi wrócili do szkoły.       

Katarzyna Krupa

 

 

SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI „TĘCZOWY ŚWIAT POEZJI – POECI DZIECIOM”
Autor: UN 28 marca 2019

Szkolny Konkurs Recytatorski składał się z dwóch etapów. Pierwszym etapem były eliminacje na terenie klasy. Uczniowie, pod okiem wychowawców, mieli przygotować utwór. Zwycięzcy konkursów klasowych zaprezentowali swoją klasę w drugim etapie – eliminacjach szkolnych.
Konkurs szkolny odbył się w środę, 27 marca 2019 r. o godz. 15.30. Wzięło w nim udział 25 uczniów z klas pierwszych, drugich i trzecich. Cały konkurs przebiegał w atmosferze rywalizacji, ale też wspaniałej zabawy. Spośród uczestników jury wyłoniło troje laureatów, którzy będą reprezentować naszą szkołę na  Powiatowym Konkursie Recytatorskim.
Są to :
I miejsce z kl.I – Jakub Wachowski z kl.1b
I miejsce z kl.II – Rafał Tomczak z kl. 2d
I miejsce z kl.III – Lena Lipert z kl. 3a

Konkurs powiatowy odbędzie się 09.04.2019 r. o godz. 9.00
w Szkole Podstawowej nr 16 w Żorach , ul. Osińska 50

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, a zwycięzcom GRATULUJEMY!!!

Teresa Moś i Barbara Weisman – Pyszny

12 MARCA DZIEŃ MATEMATYKI !
Autor: UN 13 marca 2019

KRÓLOWA NAUK MA SWOJE ŚWIĘTO o tym doskonale wiedzą uczniowie klas I-III. Dzieci od tygodnia przygotowywały się do wielkiego świętowania, wykonując prace plastyczne, które zdobiły korytarze na drugim piętrze. 12 marca uczniowie zmagali się z grami i zabawami matematycznymi, bo przecież matematyka może być przyjemna i dawać radość, a rozwiązywanie zadań ma sprawiać przyjemność, a nie być kolejnym testem. Wszystkie działania miały na celu pokazanie uczniom, że poprzez zabawę można świetnie rozwijać swoje umiejętności i zdolności. Każdy bawił się wspaniale, zresztą zobaczcie sami.

Urszula Niziołek

Czytaj dalej…

Wizyta klasy 3a i 3b w fabryce DANONE w Bieruniu.
Autor: UN 7 lutego 2019

We wtorek 4 lutego uczniowie klas trzecich wybrali się na wycieczkę do fabryki DANONE w Bieruniu. Już z daleka dzieci zauważyły potężne silosy na mleko, które zrobiły na nich duże wrażenie. Po wejściu do środka dzieci zostały zapoznane z zasadami poruszania się na terenie fabryki, a następnie pod okiem pani przewodnik przeszły do specjalnego pomieszczenia. Pomieszczenie to było przeznaczone do prowadzenia zajęć edukacyjnych z uczniami. Było bardzo kolorowe, przyjazne i bezpieczne, a w kacie stały duże pluszowe postaci Głodka oraz Dinozaura Danonka. Na początku uczniowie zobaczyli film o fabryce oraz sposobach produkcji serków i jogurtów, a także dowiedziały się jak należy się ubrać i zachować na linii produkcyjnej. Każde dziecko mogło skosztować serka oraz pokolorować „danonkowy” obrazek. Przewodniczka przeprowadziła quiz dotyczący fabryki, w którym dzieci wygrywały drobne upominki. Następnie grupa miała możliwość  zapoznania się z linią produkcyjną poszczególnych jogurtów, łańcuchem dostaw oraz infrastrukturą transportu wewnętrznego.  Na zakończenie każdy uczestnik wycieczki otrzymał maskotkę małego Głodka. Wszystkim wycieczka bardzo się podobała, a jednocześnie uświadomiła,  że droga jogurtów i serków DANIO na sklepowe półki jest długa…

Katarzyna Krupa

 

Dobiegła końca II edycja Ogólnopolskiego Programu ,, Uczymy Dzieci Programować”, ale Trójka dalej bawi się w kodowanie :-)
Autor: UN 1 lutego 2019

Za nami II edycja ogólnopolskiego programu ,,Uczymy Dzieci Programować”. Edycja, w której poza typowymi, cotygodniowymi zadaniami pojawiły się również 3 dodatkowe wyzwania: Code Week z Uczymy Dzieci Programować, 100 lecie odzyskania niepodległości z Uczymy Dzieci Programować i Godzina kodowania z Uczymy Dzieci Programować. Przygotowane zajęcia udowodniły raz jeszcze, że nauka nie musi być nudna i można się uczyć również poprzez zabawę. Podczas wszystkich wyzwań wykorzystano klocki lego, korbo, ozoboty, roboty: Photon i Clementoni oraz kolorowe kubeczki, maty. Dzięki robotom dzieci w namacalny sposób przekonały się o tym, że programowanie jest niezwykle praktyczną dziedziną, która wykorzystywana jest w każdym obszarze ludzkiego życia. Programując z wykorzystaniem ozobotów, uczniowie są w stanie od razu zaobserwować efekty swojej pracy, co stwarza im przyjaźniejsze warunki do przyswajania wiedzy na zajęciach. Honorowy patronat nad programem objęli: Minister Edukacji Narodowej, Ministerstwo Cyfryzacji, Lubelski Park Naukowo Technologiczny, Prezydent Miasta Lublina, Mazowiecki Kurator Oświaty, Kuratorium Oświaty w: Lublinie, Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Kielcach, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Opolu, Warszawie, Wrocławiu, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Gdańsku. Patronat medialny nad programem objęło Bliżej Przedszkola. W II edycji programu trwającej od 01.09.2018 r. do 31.01.2019r. wzięło udział ponad 4000 nauczycieli edukacji przedszkolnej, wczesnoszkolnej oraz 80 000 dzieci. Do programu przystąpili i świetnie się bawili uczniowie klas: 1 b, 1 c, 2 a, 2 b, 2 c, 2 d , 3 a  z wychowawcami  oraz uczestnicy zajęć logopedycznych, zajęć z kodowania kl. IV, V z opiekunami. 

                                                szkolny koordynator: Urszula Niziołek

A tak uczniowie naszej szkoły pożegnali  II edycję.

Czytaj dalej…


Autor: UN 30 stycznia 2019

29 stycznia br uczniowie klasy 1a,  2c i 3a wzięli udział w zajęciach o smogu prowadzonych przez uczennice średniej szkoły ogólnokształcącej.

STOP SMOG to projekt edukacyjny, który został opracowany pod kierunkiem Pani dr Marzeny Gancarczyk-Gola i uczennice klasy 2d pierwszego Liceum Ogólnokształcącego w Żorach.

Czytaj dalej…

Karnawałowy bal przebierańców w kl 1a, 1d 3a, 3b
Autor: admin@sp3 10 stycznia 2019

W środę 9 stycznia w klasach 3a,3b,1a i 1d już od rana trwały gorączkowe przygotowania do balu przebierańców. Uczniowie dmuchali balony i robili kolorowe łańcuchy do dekoracji sali. Równo o godzinie 16.00 klasy zebrały się na sali. Najpierw zostały zrobione pamiątkowe zdjęcia, na których wszyscy zaprezentowali się w pomysłowych strojach karnawałowych. Były księżniczki, Indianki, piłkarze, aniołki, smoki i wiele innych postaci. Po wykonaniu zdjęć, przebierańcy przeszli barwnym korowodem dookoła sali. Do rytmu przygrywał pan Marek, który przez 2 godziny bawił wszystkich uczestników balu. Zabawa była bardzo udana. Po jej zakończeniu wszyscy zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do swoich domów.

Podziemna przygoda w Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach.
Autor: admin@sp3 16 grudnia 2018

We wtorek 12 grudnia klasy 3a, 3b i 2c wybrały się na wycieczkę autokarową do Tarnowskich Gór. Nasza przygoda rozpoczęła się od wędrówki alejkami Parku Repeckiego. Podczas spaceru naszym oczom ukazały się dwa okrągłe budynki. Wewnątrz każdego z nich znajduje się wejście prowadzące do podziemnych przystani dla łodzi, którymi przemierzyliśmy 600-metrowy odcinek Sztolni Czarnego Pstrąga. Szyb, w którym wsiedliśmy do łodzi nosi nazwę Sylwester, drugi budynek to szyb Ewa. Całość trasy to najstarszy w Polsce podziemny przepływ łodziami fragmentem XIX-wiecznej Sztolni Głębokiej Fryderyk. Jest to najdłuższa tego typu atrakcja w Polsce. „Przewodnik, niczym wenecki gondolier przeprawia turystów od jednego szybu do drugiego, pchając łodzie, a zarazem snując opowieści górnicze o historii tarnogórskich podziemi, niezwykłych maszynach parowych, legendarnych gwarkach, a także o skarbniku i czarnych pstrągach. Płynąc obserwujemy ociosy skał, na których widoczne są pionowe rowki, czyli ślady otworów strzałowych. Do budowy obiektu wykorzystywano bowiem proch czarny. Aurę tajemniczości tworzy światło lamp karbidowych zainstalowanych na dziobie każdej łodzi. Sunąc po krystalicznie czystej wodzie, wypełnione turystami łodzie przepływają przez cztery murowane bramy (Pamięci, Odważnych, Szczęśliwych i Leniwych). Każda z nich skrywa tajemnice związane z budową tego arcydzieła podziemnej hydrotechniki. W migotliwym świetle wprawne oko może dostrzec pływające pstrągi. Wydają się być czarne, stąd też przyjęła się nazwa – Sztolnia Czarnego Pstrąga, która funkcjonuje po dzień dzisiejszy.”

Po pełnej wrażeń przeprawie łodziami, udaliśmy się do Kopalni Srebra. Weszliśmy do budynku nadszybia kopalni, gdzie znajduje się nowoczesne centrum edukacji o tarnogórskim górnictwie kruszców srebra, ołowiu i cynku.

Po wizycie w Muzeum Górnictwa ubraliśmy kaski, wsiedliśmy do górniczej windy i poprzez szyb Anioł zjechaliśmy na głębokość 40,5 m. „Tu rozpoczyna się niezwykła podróż przez podziemia wpisane w lipcu 2017 roku na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. W czasie wędrówki turyści oglądają wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe i potężne komory powstałe na przełomie XVIII i XIX w. Labirynt korytarzy, z których najniższy fragment ma wysokość ok 140cm, to pozostałość po działającej do 1913 r. królewskiej kopalni kruszców Fryderyk. Zwiedzający poznają tylko niewielką część potężnego kompleksu, który powstawał od 1784 r. Szlak dla turystów liczy 1740 m i łączy ze sobą trzy dawne szyby górnicze: Anioł, Żmija i Szczęść Boże. Surowe warunki panujące w podziemiach kopalni, charakteryzujące się niską temperaturą i dużą wilgotnością powietrza, pozwalają poczuć klimat dawnej górniczej pracy. By dodatków ożywić atmosferę zwiedzania, podziemia zostały wypełnione efektami dźwiękowymi. I tak z oddali można usłyszeć odgłosy ciężkiej pracy gwarków, kopalnianego zawału, jadących wózków oraz robót strzałowych.”

Jedną z największych atrakcji trasy była jednak przeprawa łodziami, które kursują między dwoma przystaniami zlokalizowanymi przy szybach Szczęść Boże i Żmija. Podróż dawnym chodnikiem odwadniającym dostarczyła nam niezapomnianych przeżyć.

Na koniec naszej wycieczki mogliśmy zakupić w małym muzealnym sklepiku różnego rodzaju minerały i inne pamiątki.

Czytaj dalej…

Łamigłówki mądrej główki
Autor: UN 12 grudnia 2018

10 grudnia 2018 roku odbył się Szkolny Konkurs  Logicznego Myślenia skierowany do uczniów klas II  i III. Uczniowie musieli wykazać się nie tyko bardzo dobrą znajomością czytania ze zrozumieniem, ale również umiejętnościami rozwiązywania zadań tekstowych i łamigłówek matematycznych. Do konkursu zgłosiło się 20 uczestników. 

Podczas powiatowych rozgrywek szkołę będą reprezentować:

 Robert de Gelnow-Szoka uczeń kl.3a  

 Borys Czaudera uczeń klasy 3a

Gratulujemy i trzymamy kciuki!

 Małgorzata Muras, Urszula Niziołek

Skip to content

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. W każdej chwili możesz zablokować lub ograniczyć umieszczanie plików cookies (ciasteczek) w Twoim urządzeniu zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej. Więcej informacji

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

Zamknij