Klasy 6B i 6C w Biurze Wystaw Artystycznych w Bielsku-Białej
Autor: Oz@sp3 12 czerwca 2018

28 maja 2018r klasa 6B i 6C pojechały do Biura Wystaw Artystycznych w Bielsku-Białej. Uczniowie zebrali się o godz. 7:30 przed budynkiem gimnazjum Nr 2, a wyjechaliśmy o godz. 7:50. Podróż trwała około 2 godzin było słonecznie i bardzo gorąco.

Na miejscu podzieliliśmy się na dwie grupy, pierwsza poszła na spacer po rynku w Bielsku-Białej, gdzie można był kupić sobie lody, (dominował smak kawowy) natomiast druga grupa uczestniczyła w zajęciach. Po spacerze wróciliśmy do Biura Wystaw Artystycznych, gdzie pani opowiedziała nam o lalkach afrykańskich, rodzajach lalek, a także o tym, że były wykonywane na zmówienie. Lalki pomagały ludziom w życiu. Po obejrzeniu wystawy lalek odbyły się warsztaty, w których mogliśmy stworzyć własną maskę, każdy uczeń otrzymał maskę, którą musiał pomalować i własnoręcznie ozdobić. Każdy swoją maskę mógł zabrać do domu. O godz. 11:00 poszliśmy do autokaru, a ok. godz. 13:00 wróciliśmy do Żor. Według mnie była to najciekawsza wycieczka z Projektu Edukacyjno-Artystycznego i chętnie zwiedziłbym wystawę lalek afrykańskich ponownie.

Artur Michalski 6B

Konkurs Wiedzy o Filmie
Autor: Oz@sp3 11 maja 2018

Dnia 26 kwietnia w ramach realizacji Projektu Edukacyjno-Artystycznego odbył się w naszej szkole Konkurs Wiedzy o Filmie. Rywalizacja przebiegała na dwóch poziomach:klasy 4-6 walczyły w sali 20 o całoroczną wejściówkę do Kina „Na Starówce”, równolegle w sali nr 21 uczniowie klas siódmych oraz II i III Gimnazjum pisali test, którego wynik miał również uprawnić do oglądania filmów przez cały okrągły rok. Uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie (a było ich całkiem sporo) odpowiadali na pytania dotyczące wybranych przez organizatorki dzieł filmowych. Czytaj dalej…

Recenzje z filmu pt „Jak ukraść psa”
Autor: Oz@sp3 15 marca 2018

W poniedziałek moja klasa 5d była w kinie „Na Starówce”. Tam obejrzeliśmy film pt. „Jak ukraść psa”. Jest to koreański dramat. Główni bohaterowie to Ji–so, którą grała Lee Re, Ji-seok – Hong Eun–Taek i inni. Reżyserem filmu jest Sung–ho Kim

Dziesięcioletnia Ji–so ma kłopoty rodzinne. Nie ma domu, zgubiła ojca, jest biedna. Bardzo się tego wstydzi i nikomu nie zdradza swojej tajemnicy. Jej trudną sytuacje rodzinną zna tylko przyjaciółka Chae–rang. Wspólnie dziewczyny mają pomysł aby polepszyć byt życiowy Ji–so. Pomysłem aby zdobyć pieniądze na zakup nowego domu jest kradzież psa u bogatej kobiety. Spotkanie Ji–so z właścicielką Wolley ’ego zmieniła plany dziewczyn, a szczera rozmowa przyniosła ulgę zmartwieniom Ji–so.

Film dał mi wiele powodów do przemyśleń. Osoby w moim wieku nie powinny zmagać się z takimi problemami. To czas na dzieciństwo. Dzięki filmowi będę pamiętał, że nie wszyscy moi rówieśnicy mają tak spokojne życie, dlatego będę je szanował i cieszył się nim.

W żorskim kinie wyświetlono ostatnio film pod tytułem „ Jak ukraść psa”. Obejrzałam go razem z moją klasą. Film pochodzi z Korei Południowej a jego reżyserem jest Kima Sung-ho. Główną bohaterką jest dziewięcioletnia Ji-so i jej rodzina.

Razem z mamą i młodszym bratem zostaje ona wyrzucona z domu. Od tej pory mieszkają w ciągle psującym się samochodzie. Bohaterka wstydzi się swojej bezdomności. Dziewczynka marzy o imprezie urodzinowej, która odbyłaby się w domu tak jak u innych dzieci. Pewnego dnia poznaje koleżankę, dzięki której wizja domu ma szansę się spełnić. Przyjaciółki wpadły na pomysł, aby ukraść psa a w zamian za jego odnalezienie otrzymają nagrodę. Wynagrodzenie pozwoli na zakup domu. Swój plan wcielają w życie i porywają psa o imieniu Wally. Właścicielką psa jest zamożna kobieta, która prowadzi restaurację. Na podobny pomysł wpada krewny właścicielki, który chce przejąć restaurację po jej śmierci. Jednak dziewczynki wyprzedzają chciwego mężczyznę i ukrywają psa w bezpiecznym miejscu. Po kilku dnia Ji-so pojmuje swój błąd i oddaje zwierzaka właścicielce wyjawiając jej całą prawdę.

Zakończenie filmu okazuję się szczęśliwe, ponieważ mama dziewczynki kupuje dom za zarobione pieniądze, a Ji-so organizuje wymarzone przyjęcie urodzinowe.

Film był bardzo interesujący, ponieważ miał wciągającą akcję, śmieszne sceny i nieustraszonych bohaterów. Ponadto, zaimponowała mi główna postać, która okazała się uczciwa i mądra.

Natalia Piechowiak kl. V d

Recenzja spektaklu teatralnego pt. ,,Ten obcy” (adaptacja powieści I. Jurgielewiczowej)
Autor: Oz@sp3 10 marca 2018

23.01.18 r. klasa 6B odwiedziła kino ,,Na Starówce”. Zobaczyliśmy tam spektakl teatralny pt. ,,Ten obcy”. Dobrze dobrane stroje sprawiły, że przenieśliśmy się w dawne lata, w których odbywała się akcja. Role zostały bardzo dobrze zagrane, widać było ile pracy trzeba było włożyć w ten występ. Dużą rolę w spektaklu odegrały światła, zmieniająca się barwa, sugerowała, że akcja toczy się w dzień lub w nocy. Ogniskiem na wyspie, było drewno podświetlane czerwonym światłem. Podczas gdy wrzucane było coś do ognia, w górę leciała para, coś, co imitowało dym. Nie wszystko jednak było takie jak w książce. Wiadome jest to, że nie zdołałoby się wszystkiego zagrać w tak krótkim czasie. Wiele scen nie zostało odtworzonych, nie tylko dlatego, że nie zdołałby nikt tego odegrać, ale też scena była tylko jedna, a przedstawiała ona wyspę. Nie tylko odjęto kilka scen ale też dodano kilka, by przedstawić relację młodzieży. Niektóre momenty nadrobiono rozmową. Zagrano najważniejsze sceny, które zostały przedstawione w bardzo realistyczny sposób. Zarówno książka jak i spektakl, pokazały problemy, które istnieją do teraz, np. ucieczki z domu. Warsztaty wystawione na koniec, pomogły zrozumieć, co może czuć aktor, znajdujący się na scenie. Czas, który spędziłam, podczas spektaklu pt. ,,Ten obcy” na pewno nie może być nazwany straconym. Cieszę się, że mogłam obejrzeć to przedstawienie teatralne i nie mogę się doczekać następnego wyjścia.

Adrianna Woźnicka kl. 6B

Warsztaty
Autor: Oz@sp3 1 lutego 2018

Warsztaty plastyczne w ramach Projektu Edukacyjno Artystycznego

W środę 17 stycznia chętni uczniowie z klas 6 i 7 uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez panią Bogumiłę Stanek, która jest nauczycielką plastyki, a w przeszłości uczyła również w naszej szkole. Na początku pani Stanek opowiadała nam o swoich pracach, czym maluje, jaką techniką i co przedstawia w swoich pracach. Następnie podzieliliśmy się na dwie grupy. Jedni wykonywali swoje autorskie prace pastelami olejnymi. Druga grupa przyglądała się pracy pani Stanek, która pokazywała nam jak wykonać ciekawy kształt na swojej kartce . Następnie grupy połączyły się i każdy rozpoczął pracę nad swoim dziełem. Pani Bogumiła Stanek dawała nam rady i pomagała osiągnąć na papierze swoje wizje. Prace końcowe, zachwyciły wszystkich, natomiast te osoby, które nie dokończyły, miały za zadanie dokończyć je i przynieść do szkoły na wystawę. Ekspozycja jest w trakcie realizacji. Cieszymy się, że mogliśmy pokazać i udoskonalić swój talent plastyczny. Niektórzy dopiero nauczyli się malować, ale i tak wszyscy są zadowoleni. Dziękujemy pani Bogumile Stanek za poświęcony czas, za wszystkie uwagi, cierpliwość i zapraszamy znów, a Paniom Jowicie Chodackiej-Wojtynek i Joannie Kwiatkowskiej za pomysł i jego realizację. Czekamy na dalsze spotkania.

Wiktoria Drzyzga kl. 7c Czytaj dalej…

„Nigdzie w Żorach. Opowieść o Stefanie Zweig.”- klasy szóste z wizytą w Muzeum Miejskim
Autor: Oz@sp3 30 grudnia 2017

„Rongai,1 maja 1938

Kochany Tato, kochana Liesel!

Wczoraj przyszedł Wasz list z nasionami róż, przepisami na kapustę kiszoną i najnowszymi wiadomościami z Żor.[…]”

Tak pisał ojciec Stefanie Zweig, który przebywał z rodziną w Afryce do swoich rodziców. Ten i inne listy cytuje pisarka, której pomnik (wykonany w Afryce) został niedawno odsłonięty w naszym mieście.

Klasy szóste uczestniczące w Projekcie Edukacyjno -Artystycznym wybrały się go zobaczyć do Muzeum Miejskiego. Warsztaty pt. „Nigdzie w Żorach. Opowieść o Stefanie Zweig” poprowadził pan Tomasz Górecki na prośbę koordynatorki projektu. W trakcie wizyty w muzeum uczniowie obejrzeli film ukazujący jak mieszkańcy Nairobi wykonali pomnik autorki książki „Nigdzie w Afryce”, w której Stefanie Zweig wielokrotnie wspomina nasze miasto, z którym była związana. (Jej dziadkowie prowadzili na Rynku hotel „Pod lipami”.) Pan Górecki opowiedział zasłuchanym szóstoklasistom o wywiadzie, którego udzieliła pisarska niedługo przed śmiercią we Frankfurcie, dyrektorowi muzeum panu Lucjanowi Buchalikowi. Pokazał również nagrany fragment rozmowy, która odbyła się w mieszkaniu pisarki. Następnie zainteresowani zobaczyli fragmenty filmu, który jest adaptacją jej książki i zdobywcą Oskara w 2003 r. Prowadzący zajęcia objaśnił, że pięcioletnia Stefanie z powodu wojny i holocaustu musiała czasowo wyemigrować do Kenii. Po tej ciekawej opowieści, którą uczniowie klasy 6b poznali już na lekcjach języka polskiego, uczestnicy zajęć zostali oprowadzeni po izbie muzealnej związanej tematycznie z Afryką. Obejrzeli narzędzia, eksponaty reprezentujące sztukę afrykańską oraz barwne tkaniny wykonane w Kenii. Była to doskonała ilustracja kultury, z którą mała Stefanie miała w dzieciństwie kontakt i która zainspirowała ją do twórczości literackiej i dziennikarskiej. Na zakończenie wszyscy wyszli na zewnątrz, aby przy pomniku pisarki zrobić pamiątkowe zdjęcie, które zamieszczamy poniżej.

Jowita Chodacka-Wojtynek

WARSZTATY MUZYCZNE Z ŻORSKIM TWÓRCĄ KULTURY – PANEM DAWIDEM DZIWOKI
Autor: Oz@sp3 28 listopada 2017

 

14 listopada b.r. w naszej szkole odbyło się muzyczne spotkanie „Wszystko o muzyce” z pianistą i pedagogiem – Dawidem Dziwoki, członkiem Żorskiej Orkiestry Rozrywkowej oraz liderem zespołu „LOTHARSI”, współpracującym z Gliwickim Teatrem Muzycznym oraz wieloma zespołami, jak również czołowymi artystami polskiej i zagranicznej sceny muzycznej.

Pan Dawid, podczas warsztatów, wiele opowiedział nam o muzyce, począwszy od genezy muzyki, skończywszy na współczesnych gatunkach muzycznych.

Wysłuchaliśmy wiele utworów muzycznych, które Pan Dawid zagrał nam na pianinie. Zaciekawiła nas różna interpretacja łatwej piosenki „Wlazł kotek na płotek”, którą muzyk zagrał w różnych rytmach.

Na koniec spotkania oglądaliśmy i słuchaliśmy nagrań z koncertów słynnej Żorskiej Orkiestry Rozrywkowej pod kierownictwem Lothara Dziwoki – taty Pana Dawida.

Spotkanie wszystkim bardzo się podobało. Jesteśmy dumni z tego, że w naszym mieście mieszka tak wielki muzyk!

Joanna Kwiatkowska

Klasy szóste uczą się jak zrobić SPECJALNE wrażenie
Autor: Oz@sp3 23 listopada 2017

Klasy 6b oraz 6c w ramach Projektu Edukacyjno -Artystycznego uczestniczyły w multimedialnej lekcji, której tematem było: Jak oni to zrobili, czyli o efektach specjalnych.

Uczniowie podczas lekcji:

  • dowiedzieli się, co wspólnego z kinem mają matematyka, chemia i fizyka
  • przekonali się, jak duże znaczenie w historii efektów specjalnych mają „Gwiezdne Wojny”
  • odkryli , czym są „ domalówki”
  • dowiedzieli się, czy hobbici naprawdę byli tacy niscy
  • zobaczyli, jak sprawić, by w lecie padał śnieg
  • oraz dowiedzieli się, jak aktor mógł zagrać tę samą postać 40 lat później.

Podczas lekcji, prowadzonej przez profesjonalną aktorkę, uczniowie poznali takie pojęcia z zakresu efektów specjalnych jak: miniatura, motion capture (w skrócie Mo-cap), blue box (inaczej: bluescreen, greenscreen, chroma key), makieta, ratchet. Po arcyciekawym wprowadzeniu w świat efektów specjalnych klasy biorące udział w projekcie obejrzały dzieło filmowe pt. ”Za niebieskimi drzwiami”, w którym znalazło zastosowanie wiele z omówionych podczas lekcji nowatorskich technik filmowych. Poniżej recenzja uczennicy klasy 6b Adrianny Woźnickiej.

Jowita Chodacka-Wojtynek

Recenzja filmu „Za niebieskimi drzwiami” Czytaj dalej…

PROJEKT EDUKACYJNO-ARTYSTYCZNY
Autor: Oz@sp3 2 listopada 2017

ZAJĘCIA „WZORNICTWO LUDOWE”

W dniach 18 i 25 października b.r. klasy 6b i 6c uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez Stowarzyszenie „Gadziokarnia” w Roju.

Nazwa „Gadziokarnia” wzięła się od „Stodoły na Gadziokach”. Natomiast same „Gadzioki” to nazwa okolicy, często stosowana przez mieszkańców, ponieważ wcześniej były tutaj lasy, stawy i dużo gadów. Nawet legendarny utopek też się tutaj pojawiał… Stodołę na Gadziokach” wymyśliła Pani Róża Cichy-Jania.

Budynek, w którym niegdyś hodowano zwierzęta, w 1999 roku stał się izbą regionalną. Miejscem pamięci tych wszystkich przedmiotów, które w dobie nowoczesności, ludzie zaczęli wyrzucać z domów.

Podczas zajęć, uczniowie realizujący projekt dowiedzieli się – co to jest wzornictwo, gdzie się je spotyka, gdzie są najpiękniejsze wycinanki, a gdzie maluje się domy. Uczniowie poznali najciekawsze wzory ludowe, dowiedzieli się o ich pochodzeniu i przeznaczeniu.

Po zajęciach teoretycznych klasy brały udział warsztatach plastycznych – wykonały zakładkę z ludowym wzorem techniką decoupage’u.

J. Kwiatkowska Czytaj dalej…

Skip to content

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. W każdej chwili możesz zablokować lub ograniczyć umieszczanie plików cookies (ciasteczek) w Twoim urządzeniu zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej. Więcej informacji

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

Zamknij