„Bądź dla wszystkich życzliwy, a świat będzie szczęśliwy” – to hasło towarzyszyło nam dziś- 21 listopada, kiedy w naszej szkole odbywał się Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Cała społeczność szkolna i klasowa swoją radość oraz entuzjazm postanowiła wyrazić poprzez żółte akcenty w ubiorze , a także w trakcie lekcji, podczas rozmów, wykonaniu plakatu oraz wspólnych zabawach , gdzie mogliśmy dołączyć do grona życzliwych i dzielić się radością z innymi poprzez wykonanie pamiątkowego zdjęcia. W klasach również nie brakowało „życzliwych” pomysłów – rozmawialiśmy o tym, że bycie życzliwym jest ważne, na korytarzach zawisły plakaty i przysłowia na temat życzliwości i uśmiechu, była spora dawka pozytywnej energii, która zmobilizowała tych małych i tych dużych do działania.
Pamiętajmy, że każdy z nas potrzebuje szacunku, ciepła, akceptacji, miłego słowa, szczerego uśmiechu .
Promujmy zatem życzliwość, zarażajmy nią innych, zachęcajmy do czynienia dobra codziennie, nie tylko od święta.
Daniela Krupa-Grzywocz
Nauka przez zabawę zawsze przynosi najlepsze efekty. Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia idealnie wpasowuje się w tę koncepcję, a jego celem jest lepsze zrozumienie zasad kierujących się matematyką. W tym roku Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day) obchodzono 17 listopada. Święto było okazją do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Tematyczna dekoracja na drugim piętrze szkoły niewątpliwie do tego zachęcała. W tegorocznej edycji nudno nie było. Naszymi szkolnymi egzaminatorami byli uczniowie klasy drugiej, którzy dzielnie sprawdzali „tabliczkową wiedzę” swoich starszych kolegów oraz pracowników szkoły. Uczniowie klas pierwszych z zapałem rozwiązywali zadania matematyczne, wykonali sowy-logo ŚDTM. Uczniowie klas trzecich zmierzyli się w klasowym turnieju pt. ,,Mistrz tabliczki mnożenia”. Obchody jak zwykle wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji. Gratulujemy zdobywcom odznaki, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie!
Klasy 1d oraz 2a pod czujnym okiem wychowawców, w otoczeniu boiska sportowego, wzięli udział w akcji sadzenia drzew. Z pewnością będą pielęgnować i obserwować rozwój drzew, pamiętając przy tym, że ochrona i sadzenie drzew jest przesłaniem dla każdego z nas. Istotny aspekt edukacyjny ma na celu ukazanie znaczenia przyrody i procesów w niej zachodzących na nasze codzienne funkcjonowanie. Drzewa odgrywają bardzo ważną rolę dla życia na ziemi. Przede wszystkim wytwarzają tlen i filtrują powietrze, pochłaniając i neutralizując substancje toksyczne m.in. dwutlenek węgla. Można jest również określać jako klimatyzator. Drzewa są idealnym miejscem do schronienia w upalne dni, ponieważ ich cień sprawia, że jest nam chłodniej. Służą jako zapory przeciwwietrzne, przeciwśnieżne i przeciwpowodziowe. Drzewa wzbogacają również przestrzeń, dodając jej uroku. O tym wszystkim dzieci dowiedziały się podczas wspólnej pogadanki oraz wykorzystały informacje podczas prac plastycznych.
D. Krupa-Grzywocz
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
Dnia 30 października klasy drugie oraz klasa 1d uczestniczyły w warsztatach ekologicznych. Zajęcia były zorganizowane w ramach projektu Bliżej Natury przez Żorskie Towarzystwo Kulturalne Kontrapunkt i finansowane ze środków Gminy Miejskiej Żory. To cykl warsztatów i zajęć ekologicznych ukierunkowany na edukacje ekologiczną dzieci i młodzieży. Poprzez te działania chcemy nauczyć najmłodszych mieszkańców naszego miasta postaw proekologicznych, chcemy zaszczepić miłość do natury.
Uczniowie segregowali śmieci, mieli możliwość spalenia ich w starym piecu „kopciuchu”, poznali etapy powstawania smogu oraz co można zrobić, by go eliminować. Zobaczyliśmy ciekawe filmy edukacyjne oraz zaśpiewaliśmy wesołą ekologiczną piosenkę.
Dziękujemy za ciekawe przedstawienie tematu Panu Robertowi Klimkowi oraz Grzegorzowi Grankowi.
Dziękujemy również za upominki.
M. Oparowska-Kozyra
Dnia 16 października 2023 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość Pasowania Na Ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów naszej szkoły. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze. Starsi uczniowie, którzy również brali udział w uroczystości obiecali pomagać i wspierać w trudniejszych chwilach oraz udzielili kilka cennych wskazówek swoim młodszym kolegom. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekaliśmy, było ślubowanie oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez Panią Dyrektor.
Pierwszaki głośno i z przekonaniem ślubowały wypełniać sumiennie obowiązki ucznia, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły, przynosić dumę sobie, rodzicom i nauczycielom, być sobą i marzyć każdego dnia!
Na koniec uroczystości uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki zasponsorowane przez Radę Rodziców, za co im bardzo serdecznie dziękujemy!
Dziękujemy uczniom: Oldze Dąbek, Laurze Walczak, Mikołajowi Rymaszewskiemu za poczet sztandarowy.
Wszystkim pierwszoklasistom życzymy wielu sukcesów, wspaniałych chwil w szkole i dużo, dużo radości!
Wychowawczynie klas I
Dnia 11 października klasy 1d i 2a wybrały się do Miejskiego Muzeum w Żorach na zajęcia dotyczące afrykańskich zabawek.
Próbowaliśmy odpowiedzieć sobie na pytania-: Czy dzieci w Afryce mają zabawki? Czy pluszowy miś jest popularną maskotką na afrykańskim kontynencie? W co bawili się nasi rodzice, gdy (o zgrozo), nie było Internetu? W co się bawić, gdy „niczego” nie ma?
Po ciekawej prezentacji skierowaliśmy się na niezwykłą wystawę. Mogliśmy z bliska zobaczyć afrykańskie zabawki, dowiedzieliśmy się z czego można je wykonać i nawet sami wykonaliśmy swoje własne. Na koniec przenieśliśmy się w przeszłość, do lat PRL-u, gdzie mogliśmy spędzić czas na zabawie, jak to robili kiedyś nasi dziadkowie czy rodzice.
Zajęcia nam się bardzo podobały, zapraszamy do zwiedzenia wystawy, zwłaszcza, że w poniedziałki zwiedzanie jest darmowe.
D. Krupa-Grzywocz, M.Kozyra
W dniu 4 października uczniowie klas 1d oraz 2a mieli okazję uczestniczyć w warsztatach z ekorękodzieła. Zajęcia pozwoliły dzieciom aktywizować wyobraźnię oraz twórcze myślenie podczas wykonywania prac plastycznych wykorzystując różnorodne materiały ekologiczne. Podczas warsztatów każdy uczestnik mógł stworzyć efektywną pszczołę z plastrem miodu.
Zajęcia były zorganizowane w ramach projektu Bliżej Natury przez Żorskie Towarzystwo Kulturalne Kontrapunkt i finansowane ze środków Gminy Miejskiej Żory . To cykl warsztatów i zajęć ekologicznych ukierunkowany na edukacje ekologiczną dzieci i młodzieży. Poprzez te działania chcemy nauczyć najmłodszych mieszkańców naszego miasta postaw proekologicznych, chcemy zaszczepić miłość do natury.
D. Krupa-Grzywocz, M. Oparowska-Kozyra
Ten dzień nie mógł być zwyczajny…i taki nie był! Chłopcy z naszej szkoły uroczyście obchodzili swoje święto, dzięki zaangażowaniu koleżanek z klas. Było kino i wzruszający film „O psie, który jeździł koleją”, przejazd żorską karuzelą i Ninja Park. Warto wspomnieć o pięknych życzeniach, klasowym „Sto lat” i świetnej zabawie. Uśmiechy chłopców uwieczniły piękne fotobudki.
Dziękujemy za urocze upominki przygotowane przez koleżanki z klasy (z drobną pomocą rodziców;) ).
Wychowawczynie