Przystąpiliśmy do działań pilotażowych w projekcie EQstudents, Edukacja Szkolna, Erasmus+
Autor: RS@sp3 17 maja 2024

Z radością informujemy, że nasza szkoła dołączyła do działań pilotażowych realizowanych w międzynarodowym projekcie o rozwoju inteligencji emocjonalnej uczniów „Developing students’ emotional intelligence – EQstudents” (Nr projektu 2021-1-PL01-KA220-SCH-000029785). Projekt realizowany jest w ramach programu Erasmus+, Edukacja szkolna. Koordynatorem projektu i działań pilotażowych w Polsce jest Polska Fundacja Ośrodków Wspomagania Rozwoju Gospodarczego „OIC Poland” z siedzibą w Lublinie.

Działania obejmują pilotaż produktów projektu EQstudents:

  • Elektronicznego narzędzia do diagnozy inteligencji emocjonalnej (samoświadomość, samokontrola, świadomość społeczna, zarządzanie relacjami) uczniów w wieku 11-15 lat – Test EQ Teens.
  • Szkolenia online dla nauczycieli i rodziców o rozwoju inteligencji emocjonalnej wśród dzieci i uczniów, poruszających takie tematy jak: rola emocji w procesie uczenia się; rozpoznawanie, nazywanie i orientowanie emocji; trening emocjonalny w rodzinie; i wiele innych.
  • Gry hybrydowej dla uczniów w wieku 11-15 rozwijającej inteligencję emocjonalną. Gra moderowana przez nauczyciela, do wykorzystania podczas zajęć lub aktywności pozaszkolnych.

Pilotaż prowadzony jest w okresie od 15 kwietnia do 30 października 2024r.

Partnerzy projektu:

  • Polska Fundacja Ośrodków Wspomagania Rozwoju Gospodarczego „OIC Poland” z siedzibą w Lublinie
  • Szkoła Podstawowa nr 38 im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie
  • Szkoła elliniki scholi OLYMPION – Cypr
  • Fondazione Patrizio Paoletti – Włochy
  • Centre For Competence Development Cyprus – Cypr
  • Asociatia de Terapie Familiala si de Cuplu Timisoara – Rumunia
  • Asserted Knowledge Omorrythmos Etaireia – Grecja

 

Strona internetowa projektu EQstudents: https://eqstudents.eu/

Wywiad w Radio Żory
Autor: RS@sp3 19 października 2023

ERASMUS DAYS

 

Z okazji obchodów Międzynarodowego Tygodnia Erasmusa, wraz z Panią Dyrektor Ireną Krzywoń, miałyśmy przyjemność gościć u Pani Agnieszki Kraińskiej w Radio Żory, gdzie rozmawiałyśmy na temat naszych eramsusowych czyli europejskich działań. Zapraszamy do wysłuchania całego wywiadu, który znajdziecie pod poniższym linkiem.

Wywiad

Monika Franczuk-Frysz i Monika Michalska

Erasmus Week 09.10-14.10.2023 r
Autor: RS@sp3 19 października 2023

Jako szkoła, która z sukcesami realizuje liczne projekty europejskie od 2014 roku, chcemy i włączamy się w obchody Międzynarodowego Tygodnia Erasmusa. Obchody rozpoczęliśmy już w miniony piątek, organizując Dzień Międzynarodowy, podczas którego nasi najmłodsi uczniowie z Ukrainy i Korei Południowej zaprosili swoich rówieśników na wystawy kulturowe i poczęstunek. Starsi uczniowie natomiast uczestniczyli w spotkaniu z podróżnikiem, panem Rafałem Żurkowskim, który zachęcając do nauki języków obcych, prezentował uczniom liczne filmy i fotografie ze swoich szalonych i niekonwencjonalnych podróży po niemal całym świecie, odsłaniając jego różnorodność i piękno.

Wymiana uczniowska ze szkołą partnerską z Miszkolca, na Węgrzech, w ramach programu operacyjnego Erasmus Plus mobilność uczniów 10.05.-13.(14).05.2023
Autor: RS@sp3 18 maja 2023

Wymiana uczniowska ze szkolą partnerską z Miszkolca

 

W minionym tygodniu uczniowie klasy 8J – dwujęzycznej, do której tymczasowo dołączył także Artur z 8A, gościli swoich rówieśników z Fenyi Gyula Jezsuita, partnerskiej szkoły w Miszkolcu. Uczniowie wzięli udział w projekcie organizowanym przez nasze szkoły w ramach programu edukacyjnego Erasmus Plus – mobilność uczniów. Nasi goście zostali przyjęci przez niektórych uczniów do swoich domów. Cała klasa 8J natomiast, wraz z gośćmi uczestniczyli we wszystkich zaplanowanych zajęciach. W środę obył się piknik z poczęstunkiem. Dzięki pięknej pogodzie mogliśmy go zorganizować na terenach zielonych boiska przy budynki nr 1 na os. 700-lecia. Szczególnym gościem tego pikniku był dziecięcy chór, kultywujący kulturę naszego regionu, ze Stowarzyszenia Edukacyjno-Regionalnego Ósemkowa Akademia Umiejętności. Dzieci przygotowały na tę okazję piękny, kolorowy występ pełen regionalnych pieśni i tańców, które bardzo podobały się naszym gościom. Oni sami także prowadzą takie zajęcia w swojej szkole.

Wieczorem uczestnicy naszego projektu, wraz z rodzicami, wzięli udział w koncercie Cantate Domino, w kościele św. Filipa i Jakuba, organizowanym z okazji Święta Ogniowego. W tym miejscu należy dodać, że nasi węgierscy goście trafili do nas na wspomniane święto nie przypadkiem.  Otóż, w ubiegłym roku szkolnym, w czerwcu 2022, poprzednia klasa 8J-dwujęzyczna także brała udział  w mobilności szkolnej w ramach programu Erasmus Plus, z tą różnicą, że to oni byli gośćmi uczniów węgierskich. Wówczas nasi uczniowie zaprezentowali uprzednio przygotowane prezentacje, w tym o Święcie Ogniowym i jego obchodach. Naszym partnerom te uroczystości tak bardzo się spodobały, że postanowili tak zaplanować swoją rewizytę, aby mieć możliwość uczestniczenia w uroczystościach Święta Ogniowego.

Kolejnego dnia, w czwartek, zaplanowano dla grupy zajęcia w szkole. Najpierw uczniowie pochwalili się nawzajem swoimi prezentacjami o szkole i mieście. Następnie uczniowie uczestniczyli w warsztatach związanych tematem UPRZEJMOŚCI – KINDNESS.  Warsztaty dotyczyły interpretowania konkretnych sytuacji związanych z uprzejmością za pomocą teatrzyków Kamishibai, które uczniowie sami tworzyli. Następnym punktem programu była wizyta w siedzibie Muzeum Żory, gdzie Pani Joanna Cyganek i pan Tomasz Górecki podjęli nas z niezwykłą gościnnością. Uczniowie obejrzeli kolejną prezentację o charakterze i historii święta ogniowego.

Po obiedzie uczniowie rozeszli się do domów, aby spotkać się ponownie wieczorem podczas mszy i procesji z okazji obchodów święta. To były dla nich niezwykle wzruszające chwile, jak sami mówili, możliwość pójścia w procesji i niesienia zapalonych pochodni pozwoliła im na chwilę poczuć się częścią naszej społeczności.

Piątek wszyscy spędzili w Krakowie. Wizyta w dawnej stolicy rozpoczęła się zwiedzaniem Wawelu i starego miasta, szlakiem ulic Kanoniczej, Brackiej, Grodzkiej, przez plac Trzech Krzyży do Rynku i Sukiennic. Następnie uczniowie zostali podzieleni na 3 mniejsze grupy, które miały ze sobą konkurować w grze miejskiej. Każda grupa otrzymała zestaw zagadek i zadań do rozwiązania. Wszyscy natychmiast zostali wciągnięci w zabawę. Był to alternatywny i bardzo ciekawy sposób na poznawanie zakamarków Krakowa. Świetna zabawa, która, nie wiedzieć kiedy się skończyła. Powrót do Żor maił miejsce zgodnie z planem, około godziny 20.00

Wszystko co dobre szybko się kończy. Sobota – dzień rozstania. Uczniowie, po intensywnych kilku dniach współdziałania, otrzymali w planie tzw. „leniwy poranek”, z którego chętnie skorzystali. Grupa gości i gospodarzy spotkała się pod szkołą około godziny 13.00 aby się pożegnać. Jednak nie było to takie proste. Uściski, łzy, prezenty, znowu łzy i uściski …. Wreszcie około 14.00 goście odjechali, a smutni uczniowie wraz z rodzicami rozeszli się do domów, konstatując, że to była zbyt krótka wymiana. Jednak ta wspaniała przygoda nie chciała się tak zakończyć. Naszym gościom zepsuł się autobus już w Pawłowicach. Zatem jedni rodzice szybko pozbierali ich z powrotem do domów, a inni organizowali pomoc drogową. Ostatecznie wszyscy otrzymali dodatkowy dzień wspólnej zabawy w prezencie.  Goście jednak musieli nas w końcu opuścić. Wyruszyli w drogę do domu, do którego dotarli bezpiecznie nad ranem w niedzielę.

Wiele słów podziękowań chcę skierować do wszystkich zaangażowanych w ten projekt. Rodzicom i uczniom za ich otwarte domy i serca. Koleżankom i Dyrekcji za świetną współpracę. Nasi goście przesłali liczne listy pełne wzruszeń z powodu serdeczności z jaką się u nas spotkali, pełni podziwu dla zdolności do poświęcenia swojego wolnego czasu, aby pomóc innym w potrzebie. Jak sami napisali, czuli się u nas jak „special guests.”… in hope to continue.

Monika Franczuk-Frysz

Zdjęcia i  filmy

ON THE TOP OF THE LIST!
Autor: admin@sp3 30 czerwca 2020

Chwalimy się! Mamy zaszczyt poinformować naszych uczniów i ich rodziców, a także wszystkich sympatyków, że kolejny już raz zdobywamy dofinansowanie do europejskiego projektu, z którego realizacją właśnie startujemy! Jest to już 4-ty projekt i nie bez znaczenia jest, że uplasował się w ocenie ekspertów w pierwszej 5-ce spośród 815 złożonych projektów w całej Polsce.

Projekt: Na ratunek SP3 Żory: problemy nowoczesnej szkoły w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi, nauczaniu wielopoziomowym oraz asymilacji migrantów.

Cele projektu to:

  1. Usprawnienie procesów komunikacyjnych między dyrekcją i pracownikami oraz zespołami n-li oraz silne zintegrowanie zespołu; poprawienie atmosfery pracy przez zminimalizowanie poziomu stresu związanego z wykonywanym zawodem wobec coraz wyżej stawianych wymagań i odpowiedzialności zarówno za procesy dydaktyczne jak i wychowawcze.
  2. Zwiększenie poziomu nauczania w klasach o zróżnicowanych umiejętnościach i/lub z problemami dyscyplinarnymi.
  3. Skuteczne zasymilowanie uczniów migrantów.

Czytaj dalej…

Kreatywnie!
Autor: admin@sp3 30 września 2019

W ramach naszych post-projektowych działań, chcemy w tym roku szkolnym włączyć się do Olimpiady Kreatywności: Destination Imagination. Grupa twórczych uczniów z klas szóstych uczestniczy w zajęciach, których celem jest rozwijanie swojej kreatywności, a docelowo udział w olimpiadzie kreatywności, podczas której chcemy zaprezentować dwa projekty. Jeden z nich ma charakter społeczny i jest grą, którą wymyśliła nasza wychowawczyni, pani Monika Frysz, i którą można wykorzystywać przy wszelkich okazjach. Do tej pory wykorzystaliśmy ją organizując dla starszych kolegów zabawę podczas Dnia Języków Obcych.

Jednocześnie ten właśnie projekt zarejestrowaliśmy na platformie eTwinning mając nadzieję na nawiązanie kontaktów rówieśnikami z jakiejś europejskiej szkoły, która będzie chciała z nami zagrać i tworzyć nowe „karty pytań i odpowiedzi” Czytaj dalej…

Finlandia maj 2018
Autor: admin@sp3 18 maja 2018

W ramach realizacji projektu Erasmus + następna grupa nauczycieli, w składzie: Natalia Chrabańska, Monika Michalska, Beata Oelszlaeger i Renata Martis wyjechała na szkolenie do Finlandii, do miasta Joensuu. Uczestniczki kursu wzięły udział w wykładach i warsztatach na temat : „Every pupil is important – Special education in Finland and in Europe” (Każdy uczeń jest ważny – elementy edukacji specjalnej).

Do Joensuu przyjechały również grupy nauczycieli z: Bułgarii, Rumunii, Turcji, Chorwacji, Francji, Niemiec, Reunion Island, Hiszpanii. Na warsztatach słuchacze mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem systemu oświaty w Finlandii, obserwowali sposób prowadzenia zajęć w szkołach oraz oglądali wyposażenie pomieszczeń. Była okazja do dyskusji i wymiany spostrzeżeń oraz doświadczeń z pedagogami z innych krajów Europy.

Doświadczenia fińskich specjalistów wzbogaciły nasz warsztat pracy. Metody nauczania i sposoby radzenia sobie z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych zapewne przyczynią się do podniesienia jakości pracy naszej szkoły. Zdobytymi umiejętnościami podzielimy się z innymi nauczycielami, by również mogli wykorzystywać je w swojej pracy.

Weszliśmy we współpracę z nauczycielami z Francji i nasza szkoła planuje rozpocząć kolejny projekt edukacyjny, tym razem z udziałem uczniów.

            Oprócz szkoleń miałyśmy okazję zwiedzić Joensuu i najbliższą okolicę, poznać zwyczaje i kulturę fińską, zasmakować regionalnej kuchni. Najbardziej spodobała nam się piękna, fińska przyroda. Zobaczcie sami. Zapraszamy do galerii zdjęć.

Renata Martis

Beata Oelszlaeger 

Świąteczne przedstawienie klasy IVC
Autor: admin@sp3 27 grudnia 2017

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Chcąc pozostać jak najdłużej w tej cudownej świątecznej atmosferze przekazujemy Państwu garść świątecznych informacji o nietypowych jasełkach, które klasa IVC zorganizowała dla swoich rodziców i nauczycieli.  Nietypowych , bo o nieco zmodyfikowanej treści, umiejscowionych w czasach teraźniejszych, gdzie anioł ukazuje się nie tylko w Betlejem ale nawet w Żorach, a konkretnie w SP3 i do tego wszystko co mówi, mówi po angielsku! Tak jak i pozostali bohaterowie. Czytaj dalej…

Więcej z Bath.
Autor: admin@sp3 14 listopada 2017
 
Celem uzupełnienia informacji dorzucamy jeszcze kilka zdjęć. Z nich dowiecie się nieco o tym w jakiej grupie pracowaliśmy. Wśród uczestników kursu byli nauczyciele z Portugalii, Hiszpanii, Włoch, Chorwacji, Niemiec i Polski. Zobaczycie też jak wyglądały szkoły które odwiedziliśmy. Podczas warsztatów dzieliliśmy się wiedzą na temat możliwości jakie nasze placówki mogą dać nam i uczniom dzięki wprowadzeniu nowo poznanych narzędzi pracy. Głównym tematem naszego kursu były szczególne potrzeby edukacyjne. Wkrótce zaczniemy opracowywać plany na dalszą międzynarodową współpracę oraz wprowadzać nowości w nasz program edukacyjny. So keep track…. 🙂 
 

 

Skip to content

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. W każdej chwili możesz zablokować lub ograniczyć umieszczanie plików cookies (ciasteczek) w Twoim urządzeniu zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej. Więcej informacji

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

Zamknij